سبک زندگی نقش موثری در ابتلا به سرطان معده دارد

سلامانه : با توجه به اینکه سرطان معده یکی از سرطانهای شایع در کشور محسوب می شود، با اصلاح شیوه زندگی می توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد .

به گزارش وب دا؛ عضو مرکز تحقیقات درمان سرطانهای توپر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سن شایع ابتلا به سرطان معده دهه ششم عمر گزارش شده است اما ابتلا به این بیماری در سنین پایین تر نیز مشاهده شده است، اظهار داشت: پرهیز از مصرف زیاد مواد غذایی ترش و شور، پرهیز از مصرف غذاهای دودی شده و نمک سود شده و غذاهای پر چرب و پر پروتئین ،قطع سیگار و مواد مخدر و مشروبات الکلی، مصرف لبنیات، انواع سبزی سالم، میوه ها و حبوبات که حاوی ویتامین های A  و C می باشند، استفاده از آب شرب بهداشتی نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به این بدخیمی دارد .

دکتر محمد کاظم انوری افزود:‌ تشخیص زودهنگام این بیماری نقش موثری در افزایش موفقیت در درمان دارد  بنابراین ‌توجه به علائم بالینی این بیماری می تواند به کشف زودتر بیماری کمک کند.

عضو هیئت علمی گروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ‌کاهش وزن غیر قابل توجیه، بی اشتهایی، علایم مبهم سوء هاضمه مثل احساس پری سر دل، احساس سیری زودرس، تهوع، استفراغ، استفراغ خونی یا وجود خون در مدفوع که بصورت مدفوع سیاهرنگ خون را نشان می دهد، علائم کم خونی مانند سرگیجه، کم حوصلگی را از جمله علائم ابتلا به این بیماری برشمرد و تاکید کرد:‌ باید توجه داشت که داشتن یک یا چند از این علائم ممکن است در بیماریهای دیگر معده نیز وجود داشته باشد و شرط تشخیص سرطان معده مراجعه به پزشک و انجام اقدامات تشخیصی است.

دکتر انوری در خصوص درمان این بیماری نیز اظهار داشت: ‌درمان اصلی سرطان معده در مراحل اولیه جراحی است و رادیو تراپی و شیمی درمانی در صورت نیاز بصورت تکمیلی انجام می شود. در درمان مراحل پیشرفته بیماری نیز از اقدامات جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی در درمان استفاده می شود اما  معمولاً با نتایج خوبی همراه نیست.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.