درمان با سلول بنیادی علیه نارسایی قلبی امید بخش ظاهر شده است

سلامانه : مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که درمان با سلول بنیادی برای افرادی که با نارسایی قلبی دست و پنجه نرم می‌کنند، امیدبخش ظاهر شده است.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، این کارآزمایی بالینی دریافت که بیماران مبتلا به نارسایی قلبی فوق پیشرفته که با سلول‌های بنیادی کشت‌شده از مغز استخوان‌شان تحت درمان قرار گرفتند، ۳۷ درصد کمتر از دریافت‌کنندگان «دارونما» در معرض خطر رویدادهای قلبی بودند.


دکتر امیت پاتل، مؤلف مطالعه و جراح قلب دانشکده پزشکی یوتا گفت: «در ۱۵ سال گذشته، همه راجع به سلول‌درمانی و توانایی‌های آن صحبت کرده‌اند. این نتایج نشان می‌دهند که سلول‌درمانی واقعاً کارساز است.»

متخصص دیگری خوش‌بینی خود را نسبت به نتایج با احتیاط ابراز کرد.


دکتر دیوید فرایدمن گفت: «با اینکه یافته‌ها امیدبخش هستند، به داده‌های بلندمدت بیشتری راجع به اثربخشی روی بهبود عملکرد قلب نیاز داریم.»


بنابر انجمن قلب امریکا، در نارسایی قلبی، قلب ضعیف یا آسیب‌دیده دیگر آن‌طور که باید خون را پمپاژ نمی‌کند. حدود ۵.۷ میلیون امریکایی به این بیماری کشنده دچارند.


مطالعه جدید شامل ۱۲۶ بیمار نارسایی قلبی بود. شصت نفر از آنها تحت درمان با سلول بنیادی و ۶۶ نفر دیگر تحت درمان با دارونما قرار گرفتند.


پس از یک سال، ۴ درصد گروه سلول بنیادی مرده بودند و حدود ۵۲ درصد به علت نارسایی قلبی بستری شدند. این میزان نسبت گروه دریافت‌کننده دارونما که ۸ درصد از آنها مرده و ۸۲ درصد در بیمارستان بستری شده بودند، بهبود به حساب می‌آمد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.