دکتر محمود فاضل در گفتگو با سلامانه:

روش قدردانی از پزشکان را فرا بگیریم

روش قدردانی از پزشکان را فرا بگیریم

سلامانه :عضو شورایعالی نظام پزشکی با بیان این که سرمایه های اجتماعی در هر کشوری عبارت است از کسانی که عموم مردم در رابطه با موضوعات اساسی زندگی شان به آنها تکیه می کنند، می گوید: «موضوعات اساسی نیز شامل سلامت می شود. گروه پزشکی جزو سرمایه های اجتماعی مردم هستند و رویکرد بیماران باید شامل اعتماد به پزشکان باشد.» 


دکتر محمود فاضل  در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان این که طبابت از طریق روان درمانی بیماران را به سمت سلامت سوق می دهد و بعد از آن مهارت تشخیص های صحیح به کار گرفته می شود، ادامه می دهد:« اگر این اعتماد خدشه دار شود، مطمئنا دود این بی اعتمادی به چشم بیماران خواهد رفت.»

 
به گفته عضو شورایعالی نظام پزشکی مثل همه کشورها این اعتماد ابتدا از سوی دولتمردان شروع شده و بعد برای مردم الگو می شود. اگر در این میان خطایی از سوی جامعه پزشکی رخ دهد، این خطا بلافاصله رسانه ای نمی شود، بلکه باید از راه مجاری معتبر قانونی به آن پرداخت. مثل هیات های انتظامی رسیدگی به تخلفات و یا سایر مراجع قضایی وزارت بهداشت و دانشگاه ها.

 
وی با بیان این که گروه پزشکی و خدماتشان از باستان تا کنون واضح بوده و حتی در زمان جنگ امین مردم بوده اند، می افزاید:«این گروه با تمام قوا جلوی خروج بیماران را از کشور می گرفتند. البته به هیچ وجه از خطاکاران دفاع نباید کرد. سیستم های خودپالایشی در تمام این گروه ها باید برگزار باشد تا سامانه آنها فرو نریزد. ولی از طرفی دولت و مجلس به عنوان دو نهاد قانونی باید مراقبت بیشتری در این گونه موارد داشته باشند تا گروه پزشکان که جزو افراد نخبه در جامعه هستند، با بی احترامی و تشویش اذهان عمومی مواجه نشوند.»

 
دکتر فاضل در پایان خاطرنشان می کند:«شیوع پدیده خطاهای پزشکی آنقدر پر شیوع نیست که بخواهیم آن را به تمام گروه های پزشکی تسری بدهیم. این پزشکان با ما به ازاهای مالی بسیار محدود و به تاخیر افتاده، همچنان مشغول خدمت هستند و باید روش قدردانی از آنها را فراگیریم. »

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.