با چه فشار خونی باید دارو خورد؟

سلامانه : تحقیقات جدید نشان می دهد افراد 60 سال می توانند برای تجویز دارو تا فشار خون 15 صبر کنند سپس از داروهایی ضد فشار خون استفاده کنند اما این تحقیقات با واکنش هایی هم روبرو بوده است.

 به گزارش مجله تایم ،سال هاست پزشکان فشار خون بالا را 14 روی 9 می دانند و برای آن دارو تجویز می کنند اما براساس تحقیقات جدید می توان برای خوردن دارو تا فشار 15 نیز صبر کرد.

تاکید این پزشکان تنها برای افراد بالای 60 سال است و به افراد جوان توصیه می کنند اگر فشار خونشان 14 روی 9 یا بالاتر است دارو استفاده کنند.

بر اساس این گزارش ،محققان انستیتو ایت مدیسن جوینت نشنال کامیتی (JNC8 )،پس از بررسی شواهد موجود در مورد اثرات درمان فشارخون(عوارض جانبی داروهای فشار خون) به این نتیجه رسیدند که درمان های دارویی می تواند منجر به سرگیجه، غش و زمین خوردن در افراد مسن تر شود.

بنابراین محققان توصیه کردند برای استفاده از داروهای ضد فشار خون از دستورالعمل های ضعیف تری شروع شود.

انتشار این تحقیقات عکس العمل های نیز به وجود آورد متخصصان قلب درباره چگونگی این توصیه و تاثیرات آن بر بیماران اظهار نگرانی کردند و گفتند فشار خون بالا عامل خطرناکی برای حمله قلبی و سکته است. 

بر اساس تحقیقان انجمن قلب امریکا، 4/76 میلیون بزرگسال امریکایی فشارخون دارند و حدود یک سوم آنان در مورد فشارخون بالای خود آگاهی ندارند و داروی مناسب دریافت نمی کنند.

دکتر الیوت آنتمن رییس منتخب انجمن قلب امریکا(AHA )، متخصص قلب و عروق در بریگهام و بیمارستان زنان و استاد دانشکده پزشکی در بوستن، درمصاحبه ای با آسوشیدپرس گفت: که نگران این تصمیم جدید است. 

دکترالیوت آنتمن افزود: ما نگرانیم که نادیده گرفتن توصیه های پزشکی در مورد کنترل فشار خون، افراد را دچار مشکل کند.

تعداد کمی از اعضای انستیتو ایت مدیسن جوینت نشنال کامیتی نیز در مخالفت با این شیوه نامه در فصلنامه پزشکی مقاله ای درج کردند که در آن دلایل مخالفت خود را با این تغییر اعلام کردند.

آین پزشکان اعتقاد دارند که شواهد کافی برای افزایش آستانه فشار خون بالا وجود ندارد واین افزایش آستانه، ممکن است سبب آسیب وافزایش خطر بیماریهای قلبی عروقی شود و بخصوص در جلوگیری ازمرگ ومیرها در سنین بالای شصت سال ناکارامد باشد.

سوزانه استینبام، دکتر زنان و بیماری های قلبی در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک می گوید روش خود را برای درمان بیماران بالای شصت سال تغییر نخواهد داد.

وی افزود: بعنوان متخصص پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی آموخته ام که درمان فشارخون حتی برای بیماران بالای 80 سال هم حیاتی است.

این متخصص بیماری های قلبی ادامه داد: این مسائل مطرح شده مغایر با آنچه که تاکنون بعنوان متخصص قلب وعروق آموخته ایم می باشد.

یکی از نگرانی های استینبام- بدون توجه به اینکه تحقیقات جدید، درمان فشار خون بالا را برای کاهش خطرات سلامتی حمایت می کند یا خیر این است که اکنون مردم عمر طولانی تری دارند و بیشتر تا اواخر هشتاد سالگی زندگی می کنند و شصت سالگی سنی نسبتا جوان به حساب می آید که فشار خون 14 روی 9 درمان نشود.

وی می گوید :افتادن و غش کردن خطر کمتراز فشار خون و اجتناب از بیماری های قلبی و سکته دارد.

دکتر پاول جمیز رئیس بخش پزشکی خانواده در دانشگاه ایووا و دبیر کمیته راهبردها، در دفاع از تصمیم این هیات، طی ایمیلی به مجله تایم نوشت: به شما اطمینان می دهم که این هیات در سه نوبت در مورد نظرات اقلیت اعضا به بحث نشست اما اکثریت اعضا در مورد نادیده گرفتن شواهد علمی بخاطر چند عضو متقاعد نشدند.

دکتر جیمز می گوید: پزشکان همراه با توصیه هایی برای کنترل فشار خون، با ارزیابی خود از هر بیمار دارو تجویز می کنند. 

وی افزود: داروهای تجویز شده از طرف پزشکان، علاوه بردرمان، به دلیل تداخلات دارویی و عوارض جانبی بالقوه خطرناک هستند.

دکتر جیمز افزود: آموزش پزشکان درباره شواهد علمی می تواند به آنان در مورد تصمیم بهتر برای بیمارانشان کمک کند.

پزشکانی که بر اساس شواهد علمی عمل می کنند، معمولا به این حقیقت ساده اذعان دارند که اگر مشخص شود دارویی به بیمار کمک نکرده است پس نباید تجویز شود.

مقاله منتشر شده و عکس العمل ها در واکنش به راهبردهای آن احتمالا به این زودی تغییر نخواهد کرد، اما نگرانی پزشکان برای نظارت بیشتر بر بیماران و تجویز دارو با میزان ها مناسب را افزایش داده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.