پیوند خون بند ناف در درمان سرطان خون امیدبخش ظاهر شد

سلامانه : پیوند مغز استخوان یا سلول‌های بنیادی می‌تواند جان افراد بالغ و کودکان مبتلا به سرطان خون را نجات دهد اما معمولاً اهداکننده ایده‌آل در دسترس نیست. مطالعه جدیدی می‌گوید که در چنین شرایطی، خون بند ناف می‌تواند به اندازه جایگزین‌های فعلی عمل کرده یا حتی بهتر از آنها ظاهر شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، مؤلف راهبر مطالعه، دکتر فیلیپو میلانو، دستیار بخش تحقیقات بالینی در مرکز تحقیقاتی سرطان فرد هاچینسون، گفت: «اغلب به پیوند خون بند ناف به چشم آخرین قدم برای بیماران بدون اهداکننده نگاه می‌شود. اما خون بند ناف را نباید فقط به عنوان یک منبع اهدایی جایگزین در نظر گرفت. در مراکزی که تجربه زیادی دارند، این روش می‌تواند به نتایج بسیار خوبی بی‌انجامد.»


در حال حاضر سؤال مورد بحث این است که بهترین روش برای درمان سرطان خون و یک بیماری مرتبط به نام سندرم میلودیسپلاستیک چیست! در یکی از رویکردهای درمانی مغز استخوان تولیدکننده خون فرد بیمار با پیوند جایگزین می‌شود. درمان «استاندارد طلایی»، پیدا کردن کسی از بستگان است که بتواند مغز استخوان یا سلول بنیادی اهدا کند. خون این فرد باید با بیمار سازگار باشد. اما در ۷۰ درصد موارد، این حالت ایده‌آل به وجود نمی‌آید.


مطالعه جدید انتخاب دیگری را در نظر می‌گیرد: اهدای خون از جفت و بند ناف نوزادان تازه به دنیا آمده! پیوند خون بند ناف مثل پیوند مغز استخوان و سلول‌های بنیادی می‌تواند سلول‌های بنیادی تولیدکننده خون جدید را بسازد. با این وجود، نیازی نیست که اهداکنندگان خون بند ناف کاملاً با بیمار مشابه باشند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.