ازدواج به کم نگه داشتن وزن دیابتی‌ها کمک می‌کند

سلامانه : همسران شاید جز عشق و همدلی فواید دیگری هم داشته باشند. مطالعه جدیدی بیان می‌کند که افراد متأهل مبتلا به دیابت نوع ۲ کمتر از افراد مجرد مبتلا به مرض قند، در معرض اضافه‌وزن هستند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از WebMD، محققان دریافتند که مردان دیابتی که با همسران خود زندگی می‌کردند، کمتر به سندرم متابولیک دچار می‌شدند. سندرم متابولیک ترکیبی از فاکتورهای مرتبط شامل فشار و قند خون بالاست که خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.


محققان ژاپنی برای انجام این مطالعه به بررسی پرونده‌های پزشکی ۲۷۰ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ در بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۶ پرداختند. این گروه شامل ۱۸۰ بیمار متأهل (109 مرد، 71 زن) و ۹۰ بیمار مجرد (46 مرد و 44 زن) بود.


افراد متأهل به صورت میانگین شاخص توده بدنی پایین‌تری داشتند (24.5 در برابر 26.5). شاخص توده بدنی، شاخصی برای اندازه‌گیری چربی بدن نسبت به وزن و قد است.


یافته‌ها نشان داد که افراد متأهل در قیاس با افراد مجرد، مقدار HbA1C کمتری هم داشتند. این شاخص که برای کنترل قند خون به کار می‌رود در متأهلین 7.3 درصد و در افراد مجرد 7 درصد بود (این شاخص هرچه کمتر باشد بهتر است). به علاوه متأهلین در قیاس با افراد مجرد کمتر به سندرم متابولیک دچار می‌شدند (54 درصد در برابر 68 درصد).

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.