هوای تهران بیمارم کرده

سلامانه : سپیده خداوردی، بازیگر جوان و مستعد سینما و تلویزیون در این سال‌های اخیر پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای در کار بازیگری داشته و نقش‌های متفاوت و متنوعی بازی کرده است. خداوردی علاوه بر کار بازیگری، سال‌هاست در حوزه نواختن ساز و تدریس موسیقی به کودکان فعالیت می‌کند...

هفته نامه سلامت نوشت:

او در مجموعه پرمخاطب «آوای باران» که این روزها از شبکه سوم سیما پخش می‌شود در نقش زنی سنتی و مهربان و شهرستانی بازی جذابی از خودش ارائه می‌کند و فیلم «پیمان» نیز با بازی او و محمدرضا فروتن این روزها وارد شبکه نمایش خانگی شده است. با این بازیگر درباره نقشش و ویژگی‌های شخصیتی نامادری در سریال‌های ایرانی، آلودگی هوای این ماه‌های اخیر تهران و... گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

 

سلامت: در فرهنگ عامه معمولا از نامادری تصویرخوشایندی وجود ندارد. چقدر با ساخت فیلم‌ها و مجموعه‌هایی مثل« آوای باران» می‌توانیم این تصویر را تغییر بدهیم؟

در ساختار سریال این رویکرد مدنظر گروه سازنده آوای باران بود که تصویر انسانی و درستی از زنی ارائه شود که قرار است در زندگی دختری خردسال جای مادرش را پر کند و بدگویی‌های زیور که مدام برای باران از مرضیه و شخصیت نامادری می‌گفت تقبیح شده است. البته باران متوجه نیت پاک و مهربانانه مرضیه می‌شود و با او ارتباط صمیمانه‌ای برقرار می‌کند. باران زمانی که در کنار مرضیه است، احساس آرامش و امنیت می‌کند و با او به گردش و تفریح می‌رود. مرضیه هم می‌داند به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند جای مادرباران را پر کند و یکی از رسالت‌های اصلی مجموعه‌های تلویزیونی این است که در مورد برخی از ذهنیات نادرست موجود در جامعه روشنگری کند.

سلامت: با توجه به اینکه خودتان مادر نیستید، اما در نوع بازی‌تان حس و حال واقعی مادرانه را بروز دادید، این حس و حال چگونه به وجود آمده؟

به بچه‌ها علاقه دارم و رابطه خوبی با بچه‌ها به واسطه کار موسیقی که انجام می‌دهم دارم و اغلب شاگردانم خردسال هستند. در سال‌های قبل هم در مجموعه «از یادرفته» نقش یک مادر مهربان سنتی که چند بچه دارد را بازی کرده بودم و تلاش کردم به شکل ملموس و قابل‌باوری رابطه مادر فرزندی را در بازی‌ام ارائه کنم.

سلامت: اشراف شما به موسیقی چقدر در کار بازیگری‌تان موثر بوده؟

خیلی از چیزهایی را که در زندگی به دست آورده‌ام، مدیون موسیقی می‌دانم و سینما، بازیگری و موسیقی شباهت‌ها و قرابت‌های زیادی با یکدیگر دارند و شناختم به موسیقی درلحن، آوا و صداسازی‌ام حین بازی به من کمک‌های زیادی كرده است.

سلامت: با آلودگی هوا چه می‌کنید؟

من بر اثر آلودگی هوای تهران 2 هفته‌ای است بیمارم؛ حالت تهوع و سردردهای شدید دارم. به همشهری‌هایم توصیه می‌کنم خودمان نگران سلامتمان باشیم. اولین اقدام برای حفظ سلامت جامعه شکل‌گرفتن یک عزم جدی برای عدم استفاده از خودروهای شخصی است. بهتر است با وسائل نقلیه عمومی مثل مترو تردد کنیم. فردا هم برای گرفتن چنین تصمیمی دیر است و باید از همین امروز کارمان را شروع کنیم.

سلامت: چگونه در مجموعه آوای باران حضور پیدا کردید؟

چند سال قبل با آقای سهیلی‌زاده در سریال گیلاد همکاری کرده بودم و مدتی قبل با من تماس گرفتند و پرسیدند که آیا مشغول بازی در کاری هستم یا اینکه فراغت برای حضور و بازی کردن در سریالشان را دارم. من در آن زمان مشغول بازی در سریال عطر پاییزی بودم و خوشبختانه تصویربرداری این سریال به پایان رسید و من توانستم در سریال آوای باران بازی کنم. ابتدای شروع کار فیلمبرداری، فیلمنامه کامل نبود و کارگردان توضیحاتی درباره نقش مرضیه که قرار بود من بازی کنم ارائه داد. بعد از توضیحات با شخصیت مرضیه ارتباط برقرار کردم.

سلامت: آیا مرضیه از نظر شما شخصیت مثبتی ارزیابی می‌شود؟

بله، در ملودرام‌ها حضور شخصیت‌های مثبت و تقابلشان با شخصیت‌های منفی جذاب است.

سلامت: یکی از نکته‌هایی که نقش‌ها را جذاب می‌کند، استفاده از لهجه است. چگونه برای بازی شخصیت مرضیه از لهجه استفاده کردید؟

برای گویش مرضیه از آوا و لحن استفاده کردم. آوایی که متعلق به جنوب کشور و مشخصا شهر اهواز است.

سلامت: لهجه اهوازی شیرینی خاصی دارد.

بله، فارسی‌زبان‌های اهواز لهجه و آوای شیرینی دارند. در اغلب کارهایم به بحث لهجه توجه خاصی دارم. در فیلم «غافل» از لهجه آذری استفاده کردم. در مجموعه «ازیادرفته» سراغ لهجه شمالی رفتم. نکته مهم در بحث استفاده از لهجه، دوری از ادا درآوردن لهجه است که به نظرم در بازیگری کار درستی نیست و گویش با لهجه هر منطقه‌ای کار سخت و دشواری است بنابراین ترجیح می‌دهم از آوای همان منطقه در گویشم حین بازی استفاده کنم. دلیل چنین رویکردی کارکردنم در حوزه موسیقی است و آواها را خوب می‌شناسم. موقعی که شخصیتی مثبت می‌شود شباهت‌های زیادی به خصوص موقعی که حجابش چادر است با سایر نقش‌ها پیدا می‌کند و به کارگیری آوا نقش را متفاوت و متمایز با نمونه‌های مشابهش می‌کند. شخصیت مرضیه، ویژگی‌های زنان جنوبی را دارد وحالا در تهران زندگی می‌کند و طبیعی است که سال‌ها زندگی در تهران باعث شده، لهجه جنوبی‌اش کمرنگ شود.

سلامت: مرضیه به خاطر تحصیل به تهران می‌آید؟

بله، برادر مرضیه به واسطه شغلش سال‌هاست در تهران زندگی می‌کند و مرضیه هم به خاطر ادامه تحصیل مجبور می‌شود با خانواده برادرش زندگی کند. خیلی از آدم‌ها برای اصالت و هویتشان احترام و ارزش قائل هستند و شاید به همین دلیل، مرضیه به گونه‌ای حرف می‌زند که همه متوجه اصالت جنوبی‌اش بشوند.

سلامت: چقدر از لهجه و آوای جنوبی شناخت داشتید؟

شناخت زیادی نداشتم و با یکی از دوستان جنوبی‌ام در مورد لهجه و آوا مشورت کردم. او در این زمینه من را بسیار راهنمایی كرد.

سلامت: آیا مرضیه زن احساساتی‌ای است؟

نه، احساساتی نیست. مرضیه درباره تمام مسائل، برخورد منطقی و معتدلی دارد و به دور از احساس می‌خواهد با طاها ازدواج کند و با نگاهی مادرانه برای باران، حامی عاطفی باشد و البته می‌داند هیچ‌گاه نمی‌تواند جای خالی مادر باران را پر کند. در فیلمنامه روی این مساله هم تاکید شده که مرضیه دختر معتقد و پایبند اصولی است که هیچ‌گاه از این اصول دوری نمی‌کند. خوشبختانه مردم بازخوردهای خوبی از بازی‌ام در این مجموعه به من داده‌اند.

بچه‌های امروز، بچه‌های دیروز

سلامت: بچه‌های امروزی با بچه‌های دوران کودکی شما چه تفاوت‌هایی دارند؟

تفاوت‌های زیادی وجود دارد. کلا ما بچه‌های حرف گوش‌کن و سر به راهی بودیم.

سلامت: حرف‌شنوی بچه‌ها چیز مثبتی است؟

بله، به‌نظرم کودکان این روزها طغیانگر و خودرای شده‌اند.

سلامت: به‌نظرتان دلیل این طغیانگری چیست؟

بیشتر به بحث گسترش بی‌رویه تکنولوژی مربوط است و در اختیار قراردادن بی‌منطق امکانات مختلف توسط والدین به بچه‌ها. الان کودک 8-7 ساله آخرین مدل موبایل، تبلت و رایانه را بدون هیچ ابزار نظارتی در اختیار دارد. البته پدر و مادرهایی هم وجود دارند که شیوه تربیتی درست را به کار می‌برند.

سلامت: آیا بخش عمده‌ای از علت طغیانگری و خودرای بودن کودکان امروزی به شاغل بودن مادرها و دوری‌شان از خانه ارتباط ندارد؟

نه، ارتباطی ندارد. خیلی از بچه‌هایی که مادرانی خانه‌دار دارند چنین رفتارهایی از خودشان بروز می‌دهند.

رادیو سلامت

به استودیو سلامت خوش آمدید!

 

دکتر سیدسعید مجید زنوزی، مدیر گروه سلامت جسم و پیشگیری شبکه رادیویی سلامت، با بیان اینکه سالمندی دوران ارزشمندی است. گفت: «اطرافیان سالمند می‌توانند از سال‌ها موفقیت و تجربه سالمندان بهره‌مند شوند و ایامی توام با سرزندگی و نشاط داشته باشند.» وی ادامه داد: «برای رسیدن به این مهم، شیوه زندگی سالم سرلوحه برنامه‌های رسانه‌های سلامت محور از جمله شبکه رادیویی سلامت قرار گرفته است. در برنامه «استودیو سلامت» هم که هر پنجشنبه، ساعت 15 از این شبکه پخش می‌شود، طی هفته‌های آینده به جنبه‌های مختلف سالمندی سالم پرداخته می‌شود.»

در این برنامه با توجه به تغییراتی که در سنین سالمندی برای هر انسانی رخ می‌دهد و پیشگیری از کاهش مشکلات این دوره به بحث و گفت‌وگو پرداخته می‌شود. مدیرگروه سلامت جسم و پیشگیری شبکه رادیویی سلامت در ادامه گفت: «از آنجا که در دوران سالمندی بیش از دوران‌های دیگر با بیماری‌های مختلف قلبی - عروقی، پرفشاری خون، دیابت، افزایش چربی خون و بیماری‌های اسکلتی- عضلانی، اختلال حافظه و بیماری‌های چشم مواجه هستیم، کارشناسان حوزه‌های مربوط از جمله متخصصان طب سالمندی، چشم، تغذیه، طب ورزشی، اعصاب و دندان‌پزشکان به‌صورت میزگردی به گفت‌وگو می‌پردازند.» دکتر زنوزی در پایان به برنامه «فردایی بهتر» اشاره و بیان کرد: «در برنامه دیگری تحت عنوان «فردایی بهتر» در این هفته به بحث اولویت‌های حفاظت در برابر پرتوها پرداخته می‌شود مثلا اینكه آیا قانون حفاظت در برابر پرتوها داریم؟ چه دستورالعمل‌هایی در آن موجود است؟ ارکان‌های ناظر کدام‌اند؟ و نحوه نظارت چگونه است؟ و آیا برای بیمار و همراه آن تدابیری برای حفاظت در برابر پرتوها وجود دارد؟»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.