آبی‌ترین ورزش

سلامانه : معالجه و مداوا با آب، از قرن‌ها پیش به‌عنوان یك شیوه پذیرفته‌شده علمی در پزشكی به كار می‌رود. درمان با آب در یونان و روم باستان و چین سابقه‌ای طولانی دارد. از قرن 18 استفاده از آب در پزشكی رواج یافت و اصطلاح «آب‌درمانی» متداول شد...

هفته نامه سلامت نوشت:

 

 در قرن 19 هم اولین مطب آب درمانی در اروپا افتتاح شد. در قرن بیستم، خواص آب و مداوا با آب گرم و سرد اثبات شد. نتایج تحقیقات نشان می‌داد آب وسیله‌ای بسیار موثر و قطعی در بهبود برخی بیماری‌ها یا تخفیف و حتی ریشه‌كن كردن دردهای عضلانی و مفاصل، مداوای نارسایی‌های جسمی، سرعت بخشیدن به كاهش طول دوران نقاهت ناشی از صدمه‌های استخوانی، تقویت عضلات، به كارگیری عضلات غیرفعال، تسریع گردش خون در عروق و حتی تسكین بیماران روانی و... است. آب‌درمانی اغلب به شیوه‌ای از معالجه گفته می‌شود كه در آن حركت‌ها و نرمش‌های خاص در آب اجرا شود. اساس این نوع معالجه، سبك شدن بدن هنگام غوطه‌وری در آب است و به همین دلیل بیمار می‌تواند با صرف نیروی كمتر، عضلات و اندام‌های خود را به حركت در آورد. همچنین چون فشار بدن روی مفاصل كاهش می‌یابد، در اجرای حركت‌ها نیز درد كمتری احساس می‌شود. علاوه بر این، آب با خاصیت نشاط‌انگیزی و فرح‌بخشی كه دارد، شوق لازم برای تمرین تكرار و اجرای حركات را ایجاد می‌کند. آب‌درمانی 2 نوع است:

1) آب‌درمانی عمومی

2)آب‌درمانی عضوی

در آب‌درمانی عمومی، معمولا تمام بدن (به جز سر و گردن) بیمار در آب قرار می‌گیرد و در آب‌درمانی عضوی، فقط همان عضوی كه دچار ضایعه شده است، در آب قرار می‌گیرد. در آب‌درمانی، قسمتی یا تمام بدن (بسته به قسمت آسیب‌دیده) به دفعات گرم و سرد شده و با این كار گردش خون در عروق آسان می‌شود. آب‌درمانی به روش‌های مختلفی اجرا می‌شود. درآب‌درمانی به كمك دوش، از سوراخ‌های ریز آن آب با فشار به اعضا و اندام‌ها برخورد می‌کند و باعث تحریك اعصاب، حركت‌های عضلات و آسان شدن جریان خون در عروق می‌شود.

در «ورزش» این هفته به چند تمرین موثر برای بهبود دردهای عضلانی و مفصلی می‌پردازیم.

تمرین 1

این حركت را باید در محل كم‌عمق استخر و در جایی كه آب تا ناحیه سینه می‌رسد، انجام دهید. برای انجام این حركت، به دیوار استخر تكیه دهید و همزمان با راه رفتن موزون در آب، دست‌ها را حول محور شانه از عقب به حركت درآورید.

تمرین 2

این حركت را باید در حالی كه یك پای خود را ثابت نگه داشته‌اید، انجام دهید. در این حالت پای دیگر را به اندازه نیم متر جلو ببرید، سپس به حالت اول بازگردید.

تمرین 3

در حالی كه یك پای خود را ثابت نگه داشته‌اید، پای دیگر را به اندازه نیم متر عقب ببرید، سپس به حالت اول باز‌گردید.

تمرین 4

در حالت ایستاده 2 دست را بر دیوار استخر تكیه دهید، سپس یك پا را از عقب به اندازه 90 درجه بالا بیاورید. در این حالت پا بعد از طی یک نیم دایره به حالت اول برمی‌گردد.

تمرین 5

در حالت ایستاده دو دست را بر دیواره استخر تكیه دهید سپس یك پا را از ناحیه زانو خم كنید و به طرف بالا بیاورید و سپس در همان حال آن را صاف كنید و به جای اول باز‌گردید. همین عمل را با پای دیگر نیز انجام دهید.

تمرین 6

در محل كم‌عمق استخر قرار بگیرید و در حالی كه یك پایتان ثابت است، پای دیگر را از زانو خم و بعد از تشكیل یك زاویه 90 درجه دوباره راست كنید و به جای اول بازگردید. همین عمل را با پای دیگر انجام دهید.

تمرین 7

در محل كم‌عمق استخر یك دست را بر دیوار استخر تكیه و دست دیگر را در امتداد آن معلق روی آب قرار دهید. حركت پا باید به گونه‌ای باشد كه یك پا ثابت بماند و پای دیگر بدون خم شدن زانو در طرفین بدن باز و بسته ‌شود. این حركت را برای پای دیگر در جهت مخالف انجام دهید.

تمرین 8

در حالی كه با دست‌های باز لبه استخر ایستاده‌اید، خود را به دیوار استخر بچسبانید و یك پای خود را از زانو به طرف بالا خم كنید. سپس در حالی كه پایتان را رفته‌رفته باز می‌كنید، با پیمودن یك نیم دایره دوباره به حالت اولیه بازگردید. این حركت را به همین شكل برای پای دیگر انجام دهید.

تمرین 9

از پشت به دیوار استخر بچسبید و با دست‌های باز لبه استخر را بگیرید. سپس زانو را در حالت بالا كشیدن به سمت چپ بدن خم كنید، آنگاه با یك چرخش دایره‌وار آن را به حالت اول خود بازگردانید. همین كار را برای پای دیگر نیز انجام دهید.

تمرین 10

در حالتی كه دو دست را به دیواره استخر تكیه می‌دهید، یك پا را ثابت نگه دارید و پای دیگر را به اندازه‌ای از جلو به بالا خم كنید كه با تنه خود یك زاویه 90 درجه درست كنید. آنگاه در حالی كه پا را در طرفین بدن به چرخش درآورده‌اید، به حالت اول بازگردید و با پای دیگر همین كار را انجام دهید.

تمرین 11

در این حركت دست‌های خود را به صورت باز به لبه استخر بگیرید و یك پای خود را ثابت روی زمین نگه دارید، آنگاه پای دیگر را بدون خم شدن زانو به دور پای ثابت، به چپ و راست به حركت درآورید.

تمرین 12

در كنار دیوار استخر بایستید و دست‌های خود را به لبه استخر بگیرید، سپس زانو را به بالا خم كنید و یك بار از سمت راست و بار دیگر از سمت چپ به حالت اول بازگردانید. این كار باید پی در پی و به كرات انجام گیرد.

تمرین 13

از پشت به دیواره استخر تكیه دهید و با دو دست باز روی آبریز استخر را بگیرید و هر دو پا را از زانو خم كنید و به سمت بالا بیاورید. حالا به جای خود بازگردید. در این حالت باسن و پشت باید با بدنه استخر تماس داشته باشد.

تمرین 14

در نقطه‌ای از استخر قرار بگیرید كه آب تا زیر سینه‌تان باشد. سپس 2 دست را بالا ببرید و در حالی كه بدن ثابت است، دست‌ها را حول محور شانه، از عقب به جلو به چرخش دربیاورید و این كار به همین ترتیب ادامه دهید.

تمرین 15

در حالی كه با هر 2 دست بدنه استخر را گرفته‌اید، زانوهای خود را خم كنید و پنجه دو پا را بالا بیاورید و روی دیوار استخر قرار دهید، سپس در حالی كه دست‌ها ثابت می‌ماند، زانوها را به دفعات خم و راست كنید.

تمرین 16

به وسیله 2 حلقه نجات خود را روی آب شناور نگه دارید، سپس زانوهای خود را به بالا خم كنید و به چپ و راست به چرخش درآورید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.