آداب فرو نشاندن خشم کودکان

سلامانه : پرسش‌های زیادی به دست ما رسیده که بی مقدمه به آنها می‌پردازم. از شما والدین عزیز خواهش می‌کنم علاوه بر طرح پرسش‌های خود، درباره موقعیت بروز مشکل و نحوه برخوردتان با آن هم بنویسید تا بتوان بهتر راهنمایی‌تان کرد.

هفته نامه سلامت نوشت:یکی از همراهان «آداب تربیت» پرسیده که: «چرا قدری بیشتر و عملی‌تر درباره فرو نشاندن خشم کودکان صحبت نمی‌کنید؟ 671****0913» واقعیت این است که درباره مدیریت خشم و آموزش آن به بچه‌ها بارها صحبت کرده‌ایم و شاید شما بعضی از شماره‌های «سلامت» را از دست داده‌اید، اما باز هم می‌گویم به طور کلی، شما وقتی در این امر موفق خواهید بود که خودتان بتوانید یک الگوی خوب برای کنترل خشم باشید؛ آموزش‌های لازم را به بچه بدهید و با او تمرین کنید تا مهارت کنترل خشم را با تمرین و تشویق به دست آورد و کودک را از نظر دیگر علایم همراه با پرخاشگری ارزیابی کنید. گاهی والدین الگوی درستی هستند و می‌توانند خشم خود را در هر موقعیتی ‌مهار کنند. (در گفت‌وگوهای تلفنی، پشت ترافیک، در روابط با همسر و...) اما بچه زمینه اختلال‌های خاص دارد که با شناخت و درمان آن می‌توان مشکل را حل کرد. اگر پسر شما نسنجیده عمل می‌کند، اگر کارها را نیمه‌کاره رها می‌کند، اگر هیجان زیادی دارد، پرحرف است و حرکات تکانشی دارد، باید بررسی شود. یک روش کاملا عملی این است که به او یاد بدهید علایم اولیه خشم را بشناسد و آگاهانه با آن مواجه شود.

این گفت‌وگو را با او تمرین و تا یک ماه مراقبت کنید تا در او درونی شود: «قبل از اینکه داد بزنی یا دلت بخواد چیزی را از عصبانیت پرت کنی، چه حالتی پیدا می‌کنی؟ آفرین پسرم! گرم می‌شی، قلبت تند می‌زنه و... (علامت‌های جسمی‌ خشم را بگویید) همین موقع باید خودگویی داشته باشی تا عصبانیت بفهمه خیلی قوی هستی و داری اونو مهار می‌کنی! اینطوری بگو: علی! (بچه خود را با اسم کوچک صدا بزند) داری عصبانی می‌شی و شمارش برعکس را از 10 شروع کن. موقعیت را ترک کن (برو به اتاق دیگر)، نفس عمیق بکش و به نفس‌ها و ضربان قلبت دستور بده آرام شوند. یک لیوان آب را جرعه‌جرعه بخور و هرگز تصمیم به کاری نگیر. بعد از آن به راه‌حل‌هایی فکر کن که از بروز این اتفاق عصبانی‌کننده جلوگیری می‌کند» سعی کنید خودتان هم به صورت نمایشی این عصبانی شدن و پیشگیری از علایم اولیه خشم را با همسر و بچه‌ها تمرین کنید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.