کاهش ابتلا به بیش فعالی با مصرف مکمل آهن

کاهش ابتلا به بیش فعالی با مصرف مکمل آهن

سلامانه : یافته‌های تازه دانشمندان سوئدی نشان می دهد خوراندن مکمل آهن به نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند و کمبود وزن دارند خطر ابتلاء به مشکلات رفتاری مانند بیش فعالی کمبود تمرکز در کودکی و نوجوانی  این نوزادان را کاهش می دهد. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، محققان انستیتو کارلونیسکا، 285 نوزادی که کمبود وزن داشتند را انتخاب کرده و از 6 هفتگی تا 6 ماهگی به آنها مکمل های آهن خوراندند.


نوزادان سه و نیم ماهه ای که وزن طبیعی داشتند از نظر هوشی و رفتاری بررسی شدند. از نظر IQ  تفاوتی میان نوزادانی که از کمبود وزن رنج می بردند و نوزادان طبیعی وجود نداشت.


با این وجود، تاثیر مصرف مکمل های آهن برای پیشگیری از ابتلاء به اختلالات رفتاری مانند اختلال بیش فعالی کمبود توجه، قابل توجه بود. 


در حالی که 13 درصد نوزادان مبتلا به کمبود وزن که مکمل های آهن دریافت نکرده بودند علایم و نشانه های مشکلات رفتاری را بروز دادند، بررسی ها نشان داد تنها 3 درصد نوزادانی که روزانه یک و دو میلی گرم مکمل آهن دریافت می کردند علایم و نشانه های مشکلات رفتاری را بروز می دادند.


پژوهشگران شرکت کننده در این مطالعه اعلام کردند، نتایج به دست آمده نشان می دهند یکی از فواید طولانی مدت مصرف مکمل های آهن به دنیا آمدن نوزادان با وزن طبیعی است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.