سرمازدگی و استرس از مشکلات جدی مردم شمال کشور

سلامانه :  سرپرست دفتر مدیریت و کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در پی وقوع سرما و بارش برف در شمال کشور، سرمازدگی و استرس روانی را از مشکلات جدی مردم این منطقه عنوان کرد.
 

به گزارش  ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، دکتر «علی اردلان» افزود: گروه های سلامت روان دانشگاه های علوم پزشکی شمال کشور ، با توصیه های لازم به مسوولان و همچنین توصیه های عمومی در حال پایش وضعیت هستند.

 

** انجام اقدامات لازم برای 15 مادر باردار پرخطر شمال کشور

سرپرست دفتر مدیریت و کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت گفت: طی 72 ساعت گذشته اقدامات لازم درمانی و بهداشتی برای 15 مادر باردار پرخطر در شمال کشور انجام شده.البته قبل از فصل زمستان از تمام مادران باردار مناطق صعب العبور خواسته شده بود که به مکان های دشتی نقل مکان کنند.

اردلان با اشاره به انتقال پنج مادر باردار پرخطر در تنکابن و یک مادر دیگر در رامسر به بیمارستان افزود: در زمان حاضر برای وضعیت مادران باردار در شهرستان های نوشهر و رامسر مشکلی وجود ندارد و در چالوس هم پزشک متخصص زنان به صورت تمام وقت در بیمارستان کلاردشت مقیم است.

وی گفت:معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی شمال کشور به تمام فرمانداران، بخشداران و دهیاران برای کمک به مادران باردار اطلاع رسانی کرده اند.

ایجاد مکان هایی برای اسکان مادران باردار مناطق صعب العبور در شهرستان ها ، فعال نگه داشتن مراکز بیتوته، شبانه روزی و تسهیلات زایمانی، استقرار پزشک متخصص زنان تمام وقت در بیمارستان و تماس تلفنی با مادران مراقبت ویژه از دیگر اقدامات معاونت های بهداشتی این دانشگاه ها به شمار می آید.

 

** امداد رسانی به مردم شمال کشور همچنان ادامه دارد

اردلان همچنین تاکید کرد که امداد رسانی و ارایه خدمات بهداشتی به مردم شمال تهران در پی بحران بارش برف در استان های شمالی کشورهمچنان ادامه دارد.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی افزود: از تاریخ 12 بهمن به تدریج موج سرمای شدید مناطق غرب و شمال را در بر گرفت و این وضعیت از روز 14 بهمن تشدید شد. برف و کولاک بیش از 10 شهرستان و تعداد زیادی روستا بخصوص در استان های مازندران و گیلان را در برگرفته است و این مناطق با کمبود و قطع آب، برق، گاز و تلفن مواجه هستند.

اردلان با بیان این که ارتفاع بارش برف در برخی مناطق بین 200- 150 سانتیمتر است، گفت: سقف برخی خانه ها به علت سنگینی برف تخریب شده و تعدادی نیز به علت کولاک آسیب دیده اند.

وی اظهار داشت:معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی شمال کشور با همکاری EOC (مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه ها و سایر دستگاه ها) بطور جدی در حال ارایه خدمت و رفع مشکلات هستند.

سرپرست دفتر مدیریت و کاهش خطر بلایا افزود: از 15 بهمن به تدریج مراکز و خانه های بهداشت شهرستان های نور، نوشهر، چالوس بازگشایی شده است ولی در شهرستان های عباس آباد، تنکابن و رامسر مشکل همچنان باقی است و خدمات درمانی اورژانس به گروه های هدف نیازمند درمان توسط مراکز شبانه روزی، بیتوته و بیمارستانها ارایه می شود.

این مسول بهداشتی با اشاره به احتمال خطر آلودگی آب بدلیل شکستگی لوله ها خاطر نشان کرد: گروه های مدیریت بیماریها و بهداشت محیط توصیه های لازم را به مسوولان ارایه کرده و می کنند وضعیت و کنترل کیفی آب به طور منظم انجام می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.