طراحی "اسفنج کلسیمی" مولکولی برای مقابله با نارسایی‌های قلبی

طراحی "اسفنج کلسیمی" مولکولی برای مقابله با نارسایی‌های قلبی

دانشمندان دانشگاه مینوستا "اسفنج کلسیمی" مولکولی را طراحی کردند که با نارسایی‌های قلبی مقابله می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دانشمندان از مهندسی ژنتیک مولکولی برای بهینه کردن عملکرد قلب در مدل‌های نارسایی قلبی دیاستولیک استفاده کردند.

آن‌ها در تحقیقاتشان پروتئین بهینه‌شده‌ای را خلق کردند که به استراحت بسیار سریع قلب مشابه آن‌چه در عضلات کششی روی می‌دهد، کمک می‌کند.

کلسیم در درون سلول‌های قلبی، نقش مهمی را در سازماندهی عملکرد نرمال پمپاژ قلب بازی می‌کند. با این حال، در حالت نارسایی دیاستولیک، فرایند سیگنالینگ کلسیم کند می‌شود، سطوح کلسیم تا نقطه اوج مورد نیاز برای عمل فشردن قلب افزایش می‌یابد اما پس از آن برای دوره استراحت کارآمد به طور سریع کاهش نمی‌یابند. این وضعیت نارسایی قلبی دیالوستیک نامیده می‌شود.

محققان دانشگاهی موفق شدند که پروتئین خاصی موسوم به parvalbumin را طراحی کنند که به استراحت بسیار سریع عضلات ماهیتاً کششی قلب کمک می‌کند. آن‌ها این پروتئین را به‌گونه‌ای بهینه کرده‌اند که به یک اسفنج کلسیم برای عضله قلب تبدیل ‌می‌شود.

در نتیجه این عمل، پروتئین بهینه‌شده موسوم به ParvE101Q کلسیم بیش از اندازه را در لحظه دقیق جذب می‌کند و به قلب اجازه می‌دهد که پس از انقباض به طور کارسازی استراحت کند.

این موفقیت علمی گام مفهومی مهمی به سوی حل معمای نارسایی قلبی دیاستولیک به شمار می‌آید. گام بعدی تعیین بهترین مکانیزم ممکن تحویل ژن یا مولکول کوچک برای پروتئین است که موجب می‌شود این کشف در مراکز بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

جزئیات این موفقیت علمی در مجله Nature Medicine انتشار یافت.

چهارشنبه 24/11/91   10:22

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.