یادداشتی از دکتر فرشاد نجفی‌پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه

چگونه با انگیزه باشیم و بمانیم؟ /بخش دوم/

چگونه با انگیزه باشیم و بمانیم؟ /بخش دوم/

سلامانه : انگیزه یکی از وجوه مهم زندگی انسان است. به‌گونه‌ای که یک فرد برای ادامه زندگی، بقا، فعالیت و حتی تغییر نیز نیازمند انگیزه است. حال باید چگونه با انگیزه باشیم و در این حال بمانیم....

1- هر روز برای خود انگیزه ایجاد کنید:
اگر به گذشته نگاه کنید، متوجه خواهید شد که بسیار پیش آمده برای انجام کاری بی‌نهایت هیجان زده بوده‌اید و پس از گذشت زمان کم‌کم از شدت شور و هیجان شما کاسته شده.

2- برای زندگی خود چشم‌انداز تعریف کنید:
انگیزه یعنی داشتن دلیل برای انجام کار. خوب می‌دانیم برای انجام هر کاری به یک دلیل نیاز داریم دلیلی که شما دارید از نگرش شما به زندگی ناشی می‌شود. بنابراین چشم‌انداز شما باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا برای شما ایجاد انگیزه و شور و شوق کند.
البته برای رسیدن به هدف بزرگتر باید برنامه و استراتژی مشخص داشته باشید و روی آن کار کنید. آن را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید، ولی هدف اصلی خود را در خاطر داشته باشید.

3- مطالعه زندگی افراد موفق:
خواندن زندگی نامه‌های افراد موفق چون ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، بیل گیتس، فردیناند و... که بدون امکانات خاصی توانسته‌اند به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کنند مانند روشن کردن موتور تولید انگیزه در افراد.

4- به خود جایزه بدهید:
بهتراست هدف اصلی خود را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید. با این کار هر بار که پله را گذراندید، امید شما برای رسیدن به مرحله بعد بیشتر می‌شود. در عین حال می‌توانید برای خود یک جایزه قرار دهید.

5- یادآوری شیرینی هدف نهایی:
برای رسیدن به اهداف بزرگ همیشه موانع و مشکلات سر راه شما سبز می‌شوند. و گاه این موانع غیرقابل عبور به نظر می‌رسند. در این هنگام یادآوری هدف بزرگ و زیبایی شماست که می‌تواند به شما در گذشتن از مشکلات کمک کند. برای این کار راه‌های مختلف وجود دارد.

*دکتر فرشاد نجفی‌پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.