حمله قند به عصب‌های بدن

سلامانه : بیماران دیابتی پس از گذشت چند سال از شروع بیماری ممکن است به علایمی که عروق کوچک را گرفتار می‌کند مبتلا شوند که نوروپاتی دیابتی نامیده می‌شود.
محمد پژوهی متخصص غدد و متابولیسم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اگر بیمار به مدت طولانی دیابت داشته و از ابتدای بیماری کنترل نکرده باشد ممکن است به نوروپاتی دیابتی مبتلا شود.

وی افزود: نوروپاتی عروق کوچک را درگیر و عوارضی چشمی، کلیوی و عصبی را ایجاد می‌کند.

پژوهی در ادامه با اشاره به عوارض عصبی اظهار داشت: نوروپاتی دیابتی اعصاب حسی، حرکتی و خودکار را می‌تواند گرفتار کند که هرکدام علایم و نشانه‌های خاصی دارد.

این متخصص غدد و متابولیسم به علایم گرفتار شدن اعصاب حسی اشاره کرد و گفت: این علایم به صورت گزگز و مورمور شدن اندام تحتانی به خصوص در پا‌ها و بیشتر هنگام شب رخ می‌دهد که با کنترل قند خون بعد از مدتی بهبود می‌یابد ولی کاملا مرتفع نمی‌شود.

وی به درگیر شدن اعصاب حرکتی اشاره کرد و گفت: علایم این مشکل به صورت فلج‌های مختلف بروز می‌کند که با درمان بهبود می‌یابند ولی اگر کنترل نشده و طولانی شود ممکن است فلج اعصاب حرکتی برنگردد. این فلج‌ها بیشتر در مچ دست و پا‌ها و عصب شماره ۷ یا صورت رخ می‌دهد.

پژوهی در ادامه افزود: گرفتار شدن عصب صورت باعث کج شدن دهان یا بازشدن بیشتر ازحد حدقه چشم می‌شود.

وی با بیان اینکه اعصاب خودکار در قسمت‌های مختلف درگیر می‌شوند تصریح کرد: دراین بیماری قلب و عروق و دستگاه گوارش نیز گرفتار می‌شوند که اختلالات گوارشی خود را به صورت علایمی مثل یبوست‌های طولانی، اسهال‌های متناوب و گاهی سیری زودرس و احساس پری در شکم، تهوع و استفراغ نشان می‌دهد.

پژوهی در پایان گفت: اگر دیابت از ابتدا کنترل شود این عوارض کمتر مشاهده می‌شود که گاهی عوارض به درمان مقاوم هستند و بیماران باید تحمل کرده و با دارو درمانی شدت درد‌ها را کاهش دهند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.