گفتگوی سلامانه با دكتر رضا راست منش، متخصص تغذیه/

خو گرفتن ایرانی‌ها به مواد غذایی مسموم!

خو گرفتن ایرانی‌ها به مواد غذایی مسموم!

سلامانه :به گفته یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی غذا می تواند با انتقال انواع آلاینده ها به بدن، موجب بیماری و حتی مرگ و میر گردد. 


دکتر رضا راست منش در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید:«بیماری ها ناشی از غذا (Food borne illness)، بیماری هایی هستند كه معمولاً منشاء عفونی یا سمی دارند و عوامل ایجاد كننده آنها با مصرف غذا وارد بدن می شوند. به این ترتیب هر فردی در معرض خطر بیماری های ناشی از غذاست.»

به گفته او این بیماریها عبارتند از:
1-    بیماریهای ناشی از میكروارگانیسم ها نظیر سالمونلا، كامپیلوباكتر، آنتروباكتریاسه ها (ایكولای ولیستریا) و میكروب وبا
2-    بیماری های ناشی از سموم طبیعی نظیر سموم قارچی (میكوتوكسین) 
3-    آلاینده های آلی دائمی نظیر دیوكسین
4-    فلزات سنگین نظیر سرب و جیوه
5-    باقیمانده حشره كش ها، سموم دفع آفات نباتی و باقیمانده های هورمونی
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان این که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، بیماری‌های ناشی از مواد غذایی ناسالم، احتمالاً گسترده ترین معضل بهداشتی در جهان بوده و عامل مهم كاهش بهره وری اقتصادی است، خاطرنشان می کند:« بررسی های انجام شده در كشورهای صنعتی نشان می دهد كه همه ساله حدود 30 درصد افراد جامعه تحت تاثیر بیماریهای ناشی از غذا قرار می گیرند.» 

به عقیده دکتر راست منش متاسفانه در كشور ما هیچگونه آماری در خصوص وضعیت سلامت مواد غذایی و یا میزان باقیمانده سموم شیمیایی در مواد خوراكی وجود ندارد، اما آنچه مسلم است در ایران نظیر سایر كشورهای در حال توسعه، به علت مصرف بی رویه سموم به ویژه نزدیك به زمان برداشت محصول و عدم اعمال كنترل بر سطح باقیمانده سموم محصولات كشاورزی، همه مردم اعم از كشاورزان و جمعیت مصرف كننده در معرض خطر جدی آفت كش ها قرار دارند.


این متخصص تغذیه یادآور می شود:«در ایران سازمانهای دولتی متعددی نظیر وزارت جهاد كشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی و سازمان انرژی اتمی در امر ایمنی غذا و كنترل و نظارت بر سلامت غذا مسئولیت دارند. اما علیرغم این موضوع، كشور به طور گسترده ای با معضلاتی از قبیل آلودگی های شیمیایی و میكروبی، مصرف بی رویه سموم دفع آفات نباتی و كود شیمیایی، وجود داروهای دامی و افزودنی ها در حد غیر مجاز در غذای مصرفی خانوارها، شیوع مسمومیت های حاد غذایی و بالاخره مرجوع شدن فرآورده های غذایی صادراتی به علت عدم رعایت موازین بهداشتی مواجه است.»

 

ارسال برای یک دوست
۲ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • جلال شیرازی جمعه, 18 بهمن 1392 - ساعت : 18:31:20
  سلام
  اگر امکان داره آقای دکتر بفرمایند چه اقدام عملی برای ورود به این مبحث میشه انجام داد.
  ما الان در موسسه تحقیقات گیاهپزشکی در حال تهیه یک برنامه برای سلامت و کنترل غذایی هستیم. خوشحال میشیم آقای دکتر و همکاران در این خصوص با توجه به صراحت قانون (ماده 29 قانون حفظ نباتات کشور، ماده 143 برنامه پنجم و الحاقات آن و ...) به ما کمک کنند.
  جلال شیرازی
  استادیار بخش کنترل بیولوژیک - موسسه گیاهپزشکی