گفتگوی سلامانه با دکتر آراسب دباغ‌مقدم،متخصص بهداشت مواد غذایی/

نحوه صحیح کباب کردن مواد غذایی روی اجاق گاز

نحوه صحیح کباب کردن مواد غذایی روی اجاق گاز

سلامانه : در زندگی‌های آپارتماننشینی و ماشینی این روزها، تهیه و مصرف کباب با روش سنتی و روی زغال و منقل، چندان عملی نیست و بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند گوشت‌هایی مانند جگر، فیله مرغ، ماهی یا حتی میگو را روی شعله اجاق گاز کباب بکنند.

دکتر آراسب دباغ‌مقدم، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این باره گفت: «برای پخت مواد غذایی با روش کباب کردن، از روغن اضافی استفاده نمی‌شود و در نتیجه، این روش از پخت می‌تواند یکی از روش‌های مناسب پخت مواد غذایی برای افرادی باشد که به دلیل ابتلا به چاقی یا مشکلات قلبی، باید بیشتر از سایر افراد مراقب وزن و سلامتی خود باشند. البته رعایت چند نکته در مورد کباب کردن گوشت‌ها ضروری است.»

وقتی از این متخصص بهداشت مواد غذایی پرسیدیم که چه نکاتی؟ پاسخ داد: «اول اینکه باید حواستان باشد که گوشت مصرفی شما، به اندازه کافی به برش‌های نازک تقسیم بشود و به خوبی هم حرارت ببیند تا قسمت‌های میانی و داخلی آن کاملا پخته شود. حرارت دیدن کافی و پختن کامل گوشت، باعث می‌شود که میکروارگانیسمهای احتمالی موجود در آن از بین برود. دوم اینکه شیوه و مقدار حرارت دادن انواع مواد غذایی روی اجاق گاز، نباید به گونه‌ای باشد که بخشی از مواد غذایی بسوزد یا سیاه و قهوه‌ای بشود.»

حالا اگر قسمتی از ماده غذایی ما، در اثر حرارت دیدن و کباب شدن، حالت سوخته و کربنی پیدا کرد، چه؟ «باید قید خوردن قسمتهای کربنی را بزنید. البته هرچند که بسیاری از افراد نسبت به سرطانزا بودن مصرف خوراکیهای کبابی به دلیل کربنی شدن بخشهایی از مواد غذایی هشدار می‌دهند اما مسلم است که چنین هشدارهایی در مورد افرادی مطرح است که به صورت مداوم از غذاهایی که روی حرارت شعله گاز یا زغال، کباب شده‌اند، استفاده می‌کنند. به طور حتم، مصرف گاه‌گاهی و چند هفته یکبار از مواد غذایی کباب شده، مشکل خاصی را برای شما در صورت رعایت شرایطی که گفتیم، ایجاد نخواهد کرد.»

وی معتقد است که ما میتوانیم برخی مواد غذایی مانند مرغ، ماهی یا میگو را بههمراه پوستشان کباب کنیم و قبل از مصرف، پوست سوخته‌ای که در تماس مستقیم با ترکیبات موجود در شعله اجاق گاز یا زغال بوده است را جدا کنیم و به این ترتیب، خیالمان از سلامت خوراکی‌هایی که می‌خوریم هم راحت باشد.»

 

ارسال برای یک دوست
۵ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • میهمان پنجشنبه, 6 آبان 1395 - ساعت : 12:46:20
    با عرض سلام و خسته نباشید من گاه وقتی یه ده روزی یه بار ده تا میگو روی اجاق گاز کباب میکنم و خوب دورو برش میسوزه ولی درونش نه میخواستم بدونم مضر است یا نه با تشکر فراوام