تاثیر نژاد و قومیت در درمان ایدز

تاثیر نژاد و قومیت در درمان ایدز

سلامانه : شواهد بسیاری نشان می‌دهد نژاد بیماران یا قومیتشان با تفاوت‌ آنها در نحوه برخورد درمانگران شان با آنان، درمانی که دریافت می‌کنند و نتایج آنها مرتبط است. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، درباره مراقبت های مربوط به ایدز کلید دستیابی به این نتایج آن است که آیا افراد داروهایشان را بر اساس نسخه تجویزی به کار می برند یا خیر. تحقیق جدید درباره گفت‌ و گوی دکتر و بیمار مربوط به ادامه استفاده از داروهای ایدز و توجه به قومیت و نژاد  بیمار اشاره دارد.


این مطالعه که 25 ژانویه در مجله ایدز و رفتار منتشر شد براساس تحلیلی با ساختار محکم  از مراجعه به 45 مرکز درمانی و 404 بیمار انجام شده است که 245 نفرِ آنها سیاهپوست و 59 نفر اسپانیولی بودند. 


محققان از تحلیل رفتار درمانی کلی استفاده کردند که گفت‌وگو را براساس نوع آن (مانند پرسش، اطلاعات دادن، ارائه راهنمایی،  درخواست یا بیان تمایلات) به واحدهایی تقسیم کرد که " اظهار نظر " نام دارند. همچنین موضوع یا سوژه هر " اظهار نظر " نیز طبقه بندی شد.


دکتر بارتون لاوز، استادیار بخش خدمات درمانی دانشگاه براون و همکارانش به 3 نتیجه اصلی دست یافتند:


- الگوهای مختلف گفت‌وگو: از آنجا که بیماران سیاهپوست کمتر از بیماران سفیدپوست یا اسپانیولی با درمانگران شان سخن می گویند، سلطه  درمانگران در بحث ها بیشتر بود. بیماران سیاهپوست و درمانگران شان کمتر از دو گروه دیگر درباره  اهداف یا ارزشهای شان سخن می‌گفتند. در این میان درمان گران از بیماران اسپانیولی سوالاتی با انتهای باز کمتری پرسیدند و در گفت‌وگوهای شان شوخ طبعی کمتری بود.

 

- گفت‌وگوی بیشتری درباره ادامه استفاده از داروهای ایدز با اقلیت ها انجام شد: درمان گران و بیماران سیاهپوست یا اسپانیایی در مقایسه با سفیدپوستان دیالوگ های بیشتری (اظهار نظرها) درباره استفاده از داروها  داشتند. بدون توجه به اینکه بیماران تا چه میزان به رژیم های دارویی خود پایبند بودند یا اینکه چه میزان آزمایشات نشان می داد بیماری شان تحت کنترل است، تمایزی میان بیماران وجود داشت.


- راهنماها مشکل‌گشا نیستند: در اغلب گفت‌ و گوهای ادامه‌ دار میان بیماران سیاهپوست و اسپانیایی با درمان گران شان، آنها بیش از سفیدپوستان در باره حل مشکل سخن نگفتند.

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.