گفت‌وگوی سلامانه با چهره‌ها/

رامین سیار دشتی:دستمزد سریال‌های تلویزیونی از تئاتر هم کمتر است/ با نقش‌هایم درگیری عاطفی پیدا نمی‌کنم/ ذهنی فانتزی دارم

رامین سیار دشتی:دستمزد سریال‌های تلویزیونی از تئاتر هم کمتر است/ با نقش‌هایم درگیری عاطفی پیدا نمی‌کنم/ ذهنی فانتزی دارم

سلامانه،احمد محمد اسماعیلی: رامین سیار دشتی با ظاهر آرام و متین و قدبلندش توانایی‌هایی زیادی در ایفای نقش‌های آدم‌های درون‌گرا و شکننده را دارد که درگیر چالشی در زندگی‌شان می‌شوند. مثل شخصیت مرد روشنفکر نمایش مهمان‌سرای دو دونیا دورنمات که براثر تصادفی در برزخ و مرز میان زندگی و مرگ قرار می‌گیرد وی دارای لیسانس نمایش (با گرایش طراحی صحنه) از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی و فوق‌لیسانس کارگردانی نمایش از همین دانشکده است و درزمینه های بازیگری، عروسک‌گردانی، طراحی صحنه و کارگردانی فعالیت کرده است. وی عضو ثابت گروه تئاتر "دون کیشوت" به سرپرستی علی‌اصغر دشتی از سال 1382 تا به امروز است. آخر بازی، خاطرات یک دزد، مجلس شبیه‌خوانی شازده کوچولو، دن کیشوت، حریم، ماکاندو، ملانصرالدین، کالیگولا، رپرتواری از آثار گروه دن کیشوت با رونمایی از محسن از جمله نمایش‌های موفق کارنامه کاری سیار دشتی هستند. رامین سیار دشتی این روزها با حمید امجد در نمایش سه خواهر و دیگران در نقش لئون داویدوویچ توزنباخ یک افسر نجیب‌زاده آلمانی‌تبار و رمانتیک همکاری می‌کند با او درباره مسائل کاری و اجتماعی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

*در سال‌های اخیر بعد از حضور موفق در نقش یک معلم شریف در سریال چک برگشتی کمتر در تلویزیون حضور داشته‌اید؟

من سالی یکی – دو تئاتر بازی می‌کنم و این حضورها زمان زیادی نیاز دارد و خیلی دغدغه دیده شدن در تلویزیون را ندارم. نکته مهم برایم نقش خوب بازی کردن است و دوست دارم نقشی را بازی کنم که هویت و شناسنامه دارد و بتواند برای مخاطب جذابیت داشته باشد. از طرف دیگر من بازیگر هم باید از ایفای نقش لذت ببرم.

 *با توجه به روحیه آرامی که دارید، حضور مستمر در قاب تصویر برایتان مشکل است؟

زیاد اهل ایجاد ارتباط و کانال برای گرفتن نقش نیستم که بخواهم خودم را به کارگردانی تحمیل کنم. بهر حال خانه اصلیم تئاتر است.

 *با بحث و شرایط مالی که در تئاتر در حد بسیار پایینی است چگونه کنار می‌آیید؟

تصور غلطی وجود دارد که دستمزدها به‌خصوص در تلویزیون بالا است. با توجه به رکود تولید و کاهش بودجه‌های تلویزیون دستمزد خیلی از کارهای تلویزیونی از دستمزدهای تئاتری هم کمتر است.

* اما آلان چند بازیگر تئاتری را می‌شناسم که دو سه سالی است که در تلویزیون بازی می‌کنند و وضع مالی خوبی پیدا کرده‌اند و ماشین مدل پائینشان تبدیل به شاسی بلندهای گران‌قیمت شده است؟

نمی‌دانم، حکم کلی وجود ندارد. شاید این دوستان ممر درآمد دیگری هم داشته باشند و در سینما و تلویزیون باید اهل ارتباط قوی باشید تا در کارها از شما استفاده کنند. از طرفی کمتر تهیه‌کننده و کارگردانی وقت صرف می‌کند و به دیدن تئاتر می‌آید تا بازیگر انتخاب کند. به نظرم بازیگر باید درهمان حوزه تخصصی کاریش فعالیتش را ادامه بدهد و زیاد این و آن شاخه نپرد. من چند تجربه خوب بازیگری در سینما و تلویزیون دارم. در فیلم قلب که اثری تجربه‌گرا و مدرن است. به کارگردانی نیما پولادوند با رؤیا میر علمی همبازی بودم و نقشم بسیار متفاوت و جذاب بود.

*آیا ذهن فانتزی دارید که نمایشی بر اساس داستان‌های فانتزی تیم برتون روی صحنه اجرا کردید؟
بله، فانتزی جزو علائقم است.

* اهل رؤیا دیدن هم هستید؟
بخشی از زندگی ما اختصاص به رؤیاپردازی دارد. من هم چون علاقه زیادی با انیمیشن دارم. ذهنم استعداد زیادی برای رؤیاپردازی دارد و فانتزی موجود در انیمیشن همیشه برایم جذاب بوده است. در نمایش پسر آهنی نمایشی فانتزی را روی صحنه اجرا کردم و نباید از یاد ببریم که زندگی تلفیقی از غم و شادی است.

* سوای کار بازیگری به چه‌کارهایی مشغول هستید؟

بیشتر مطالعه می‌کنم و فیلم می‌بینم و اغلب آثار تیم برتون را دوست دارم.

*آیا دوست دارید روزی نقشی مثل ادوارد دست قیچی که جانی دپ در فیلم تیم برتون بازی کرد، شما هم آن را بازی کنید؟

ایفای نقش‌های عجیب‌وغریب نه‌تنها برای من، بلکه برای هر بازیگری جذاب است.

*با توجه به اینکه در نمایش‌های بازی کرده‌اید که از نویسندگان بزرگ دنیا وام گرفته شده‌اند. آیا به مطالعه علاقه دارید؟

 تعداد زیادی از آثار ساموئل بکت را قبل از بازی در نمایش در انتظار گودو خوانده بودم. آنتوان چخوف نیز از نویسندگان مورد علاقه‌ام است که با اشتیاق آثارش را دنبال می‌کنم. به‌هرحال خیلی از این متن‌ها را در دوران دانشجویی خوانده‌ام. اما باید دریک بازخوانی مجدد به سراغ این آثار بروم. زیرا نوع نگاه و تجربه‌ام افزایشم پیدا کرده است.

*برخی از بازیگران مطرح دنیا مثل ویویان لی موقعی که در نقش‌های چالش‌برانگیزی مثل بلانش فیلم اتوبوسی به نام هوس بازی کردند. بعد از خاتمه فیلم درگیر مشکل روحی و روانی شدند و کارشان به آسایشگاه روانی کشید. آیا شما بعد از ایفای چنین نوع نقش‌هایی به دکتر روان کاو و یا مشاور مراجعه می‌کنید؟

برایم کمتر پیش آمده اینقدر عمیق درگیر ایفای نقشی بشوم که دچار مشکل روحی و روانی بشوم. بیشتر تلاش می‌کنم نقشی را که بازی می‌کنم. از بیرون تجزیه‌وتحلیلش کنم. من با تلفیق حس و تکنیک به سراغ ایفای نقش می‌روم.

 *بازی در نمایش‌هایی که از آثار نویسندگان بزرگ اقتباس می‌شود برایتان چه جذابیت‌هایی دارد؟


بازی در نمایش‌هایی که بر اساس متن‌های بزرگ نویسندگان سرشناس مثل شکسپیر و آنتوان چخوف روی صحنه اجرا می‌شود، برای بازیگران چالش‌برانگیز است. همه بازیگران علاقه دارند در این نوع نمایش‌ها توانایی‌هایشان را محک بزنند. برای من هم این کار خیلی جذابیت داشت. یک‌باری در نمایشی به کارگردانی پریسا گودرزی در نمایش پزشک نازنین نوشته نیل سایمون که بر اساس متن چخوف نوشته‌شده بود تجربه بازی داشتم و تجربه کردن فضا و اتمسفر کارهای چخوف که در سه خواهر و دیگران از روایت متفاوتی اجرا می‌شود، برایم فوق‌العاده جذابیت داشت.

* نقش لئون داویدوویچ توزنباخ در نمایش سه خواهر و دیگران برایتان چه ویژگی‌هایی داشت؟
توزنباخ اصالتی ژرمن دارد و آدمی فرهیخته و اشراف‌زاده است و درگیر یک مثلث عشقی می‌شود. و شخصیت فرصت‌طلبی در ابراز عشقش ندارد و یکی از صادق‌ترین شخصیت‌های نمایش است و آنچه به زبان می‌آورد مثل عشقش به دختر سرهنگ ایرنا حرف دلش است واقعی و راستین است. در آخر هم با تراژدی مواجه می‌شویم و رفته و رفته توزنباخ تبدیل به آدمی می‌شود که برای اعاده شرافتش با سولینی دوئل می‌کند و توزنباخ در این دوئل حیثیتی به قتل می‌رسد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.