یادداشتی از دکتر سمیرا یزدانی‌نژاد، روانپزشک و روان‌درمانگر

​خشم ابراز نشده باعث تشديد استرس می‌شود

​خشم ابراز نشده باعث تشديد استرس می‌شود

سلامانه : در كنترل خشم و خشونت قدم اول اين است كه فرد بين اين دو در خود تمايز قائل شود؛ همانطور كه بيان شد خشم يك تجربه احساسی و خشونت يك رفتار است. هدف دستيابی به تعادل در ابراز رفتار است نه اینکه هيجان سرکوب شود. 

پنهان كردن خشم و عدم ابراز آن قطعا با عواقبی همراه است؛ خشم ابراز نشده باعث تشديد استرس می‌شود، اختلال روابط ايجاد می‌كند، حتی ممكن است باعث ايجاد علايم جسمانی شود. به عنوان اولين قدم فرد بايد آگاه به وضعيت درونی خود در هنگام تجربه هيجان خشم شود. يعنی بداند كه الان خشمگين است! (به‌طور كلی اولین قدم در مهار کردن هر گونه احساسی اعم خشم، غم، حسادت، تنفر، ترس و شرم آگاهی داشتن نسبت به آن است.)

خشم حس پيچيده‌ای است؛ خيلی از مواقع آنچه ما را عصبانی كرده با آن كس يا آن چيزی كه به او واكنش می‌دهيم متفاوت است: خشم از مورد ارج قرار نگرفتن در رابطه خود را به صورت پرخاش از شام پر نمك نشان می‌دهد!  يك روان‌درمانگر در بازگشايی گره خشم و پيدا كردن عامل و ارتباطات خشم و خشونت می‌تواند بسيار كمك‌كننده باشد.

بررسی نيت ديگری نيز بسيار مهم است؛ در صورت امكان آن را با آن كس كه شما را عصبانی كرده چك كنيد. زود نتیجه‌گیری نکنید. مطمئن شوید عصبانیت شما به جا است.

ابراز خشم؛ در ابراز خشم، روش‌هايی كمك‌كننده است كه در ادامه به آنها می‌پردازيم.

ادامه دارد ...

** دکتر سمیرا یزدانی‌نژاد، روانپزشک و روان‌درمانگر

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.