حفظ سلامت روانی در بارداری به اندازه مراقبت‌های جسمی اهمیت دارد

سلامانه : حفظ سلامت روانی در بارداری به‌‌ همان اندازه مراقبت‌های جسمی اهمیت دارد.

نادر آقاخانی دکترای پرستاری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: یکی از اتفاقات دوران بارداری تهوع است و هر چند اغلب زنان این حالت تهوع را طبیعی می‌دانند، ممکن حداقل چیزی که در مورد این مشکل می‌توان گفت این است که ممکن است این حالت نشانه مشکل جدی تری باشد اثرات بسیار خطرناکی را در زنان باردار به خصوص از دست دادن محسوس وزن، بدغذایی و از دست دادن آب بدن به دنبال داشته باشد. 

 وی گفت: این اثرات احتمال آسیب به جنین را نیز به همراه دارد. به دنبال این بیماری، اشکالاتی در خانواده و روابط خانوادگی به وجود می‌آید و درست در زمانی که زنان نیاز بیشتری به مراقبت دارند در معرض بحران‌هایی با مشکلات احساسی همچون ناامیدی و افسردگی قرار می‌گیرند که‌گاه به علت بی‌توجهی و درک نادرست اطرافیان این پیامد‌ها تشدید می‌شوند. 

وی تصریح کرد: حفظ سلامت روانی در بارداری به‌‌ همان اندازه مراقبت‌های جسمی اهمیت دارد. زنانی که دچار استرس ناشی از بارداری نیستند شدت و مدت تهوع در آن‌ها کمتر است. 

وی اظهارکرد: با آموزش‌های لازم، پرهیز از زدواج‌های ناخواسته، حمایت‌های خانوادگی مخصوصا توسط شوهر در هنگام بارداری، از شدت این مساله که‌گاه باعث عوارض شدید آب و الکترولیت و آسیب به جنین می‌شود کاست. نقش پرستاران در بررسی و مشاوره در این دوران غیر قابل انکار است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.