مهم‌ترین علامت در منی‌یر، سرگیجه واقعی است/ مهم‌‌ترین روش درمانی محدودیت مصرف نمک است

سلامانه : متخصص گوش و حلق و بینی مهم‌ترین علامت در بیماری منی‌یر را سرگیجه واقعی دانست و گفت: ‌این سرگیجه از چند دقیقه تا چند ساعت می‌‌تواند ادامه داشته باشد و بیمار معمولاً همراه با این سرگیجه، احساس وزوز گوش و پری گوش نیز پیدا می‌کند.

 
مهتاب ربانی اناری در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاوره سلامت در مورد بیماری منی‌یر اظهار داشت: سرگیجه واقعی که به معنای احساس چرخش خود فرد یا دنیای اطراف وی می‌باشد می‌تواند علت محیطی یا مرکزی داشته باشد.

متخصص گوش و حلق و بینی گفت: منظور از علت مرکزی وجود اختلال در سیستم اعصاب مرکزی و عمدتاً مغز می‌باشد که در این موارد هم زمان با سرگیجه معمولاً علائم و نشانه‌های دیگری در فرد ایجاد می‌شود.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: منظور از سرگیجه محیطی که شایع‌تر است سرگیجه مرتبط با گوش داخلی است و یکی از انواع سرگیجه‌های محیطی بیماری منی‌یر است.

ربانی اناری افزود: منی‌یر می‌تواند طیفی از علائم را ایجاد کند و در برخی از افراد به طور شدید و کامل بروز پیدا کند و در برخی دیگر خفیف و محدود‌تر باشد.

وی مهم‌ترین علامت در بیماری منی‌یر را سرگیجه واقعی دانست و گفت: ‌این سرگیجه از چند دقیقه تا چند ساعت می‌‌تواند ادامه داشته باشد و بیمار معمولاً همراه با این سرگیجه، احساس وزوز گوش و پری گوش نیز پیدا می‌کنند.

متخصص گوش و حلق و بینی گفت:‌ بیماری منی‌یر ماهیت نوسان‌دار و حمله‌ای دارد و در صورت تأیید و تشخیص بیماری توسط متخصص گوش و حلق و بینی مهم‌‌ترین روش درمانی محدودیت مصرف نمک و به جای آن مصرف فراوان معایعات است.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد:‌ یکی از تئوری‌های مطرح در زمینه علت بیماری منی‌یر افزایش فشار مایعات گوش داخلی است که با کاهش میزان نمک درمانی قابل درمان است.

متخصص گوش و حلق و بینی خاطرنشان کرد: یکی از بیماری‌های شایع در همراهی با منی‌یر که حتی گاهی منی‌یر را نیز تقلید می‌کند میگرن است و دیده شده در این موارد کنترل بیماری میگرن منجر به کاهش سرگیجه‌ها نیز می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.