اگر این علائم را دارید حس بویایی شما در خطر است

سلامانه : حس بویایی حس بسیار مهمی است كه بسیاری از افراد به آن توجه ندارند و از نظر شغلی و زندگی اجتماعی برای به خصوص زنان و شاغلان برخی شغل‌ها مانند آشپزی و عطرفروشی از اهمیت بالایی برخوردار است.

محمد فرهادی متخصص گوش، گلو و بینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اگر با به هم خوردن حس بویایی بتوان به ضایعات آلزایمر و پاركینسون رسید می‌توان به سرعت به آن رسیدگی كرد و این بیماری‌ها را تشخیص داد. 

وی افزود:حس بویایی حس بسیار مهمی است كه بسیاری از افراد به آن توجه ندارند و از نظر شغلی و زندگی اجتماعی برای به خصوص زنان و شاغلان برخی شغل‌ها مانند آشپزی و عطرفروشی از اهمیت بالایی برخوردار است. 

فرهادی تصریح كرد: حس بویایی تا جایی اهمیت دارد كه اگر فردی موجب از بین رفتن حس بویایی فرد دیگری شود باید دیه بپردازد اما كسی كه مشكل بویایی دارد به علت داشتن ظاهر سالم خیلی به آن توجه نمی‌كند. 

وی گفت: كم شدن حس بویایی، از بین رفتن حس بویایی، احساس بوی نامطبوع كردن و از بین رفتن حس چشایی باید مورد توجه قرار گیرد چرا كه در بسیاری از موارد علت آن ضایعات داخل بینی است. 

این متخصص گوش، گلو و بینی ادامه داد: انسداد داخل بینی كه اجازه نمی‌دهد ذرات بو به شیار بویایی كه زیر طاق بینی است برسد می‌تواند علت های مختلفی از جمله علل آلرژیك، پولیپ، شكستگی و چسبندگی بینی داشته باشد كه همه آنها قابل اصلاح است. 

وی اضافه كرد: درصد كمی از موارد هستند كه موجب از بین رفتن مخاط بویایی و در نهایت منحل شدن حس بویایی می‌شوند كه آنها را هم با روش های تشخیصی می‌توان به سرعت شناخت.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.