دکتر محسن خوش نیت، فوق تخصص غدد و متابولسیم در گفتگو با سلامانه:

بلوغ زودرس، کودکان را کوتاه قد می‌کند

بلوغ زودرس، کودکان را کوتاه قد می‌کند

سلامانه : یک فوق تخصص غدد و متابولسیم می‌گوید:«در بعضی بیماری ها ممکن است زمان بلوغ تغییر کند مثلا نوجوانان دارای بیماری های مزمنی که به خوبی درمان نشده اند. از قبیل کم خونی های مزمن شدید و یا آسم مزمنی که به خوبی درمان نشده است. »

به گفته دکتر محسن خوش نیت این افراد دچار بلوغ دیرس می شوند البته بلوغ زودرس نیز گاهی به سراغ آنها می آید. این بدان معنی نیست که فردی که این بیماری ها را دارد حتما دچار بلوغ زودرس می شود ولی باید این افراد تحت نظر باشند و اگر این اتفاق افتاد به علت شناسی و درمان می پردازیم.
به گفته وی در پسران اولین علامت بلوغ زودرس قبل از 9 سالگی اتفاق می افتد و والدینی که کودک بیمار دارند، باید هر شش تا 12 ماه یکبار فرزند را به متخصص ارجاع دهند.


وی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، همچنین ادامه می دهد:«بلوغ چه در دختران و چه پسران 5 مرحله دارد و سن شروع آن در دختران به طور متوسط نه و نیم تا چهارده و نیم سال است. بلوغ زودرس در دختران زمانی است که اولین علامت بلوغ قبل از هشت سالگی اتفاق بیفتد  البته در سالهای اخیر این سن به هفت سالگی تقلیل پیدا کرده ولی دخترانی که بین هفت تا هشت سال اولین علامت بلوغ یعنی ایجاد جوانه های سینه را مشاهده می کنند، نیاز به بررسی دارند.»

 
دکتر خوش نیت در پایان خاطرنشان می‌کند:«دو سال بعد از بلوغ زودرس عادت ماهیانه در دختران ایجاد می شود ولی این زمان در دختران مختلف متفاوت است به طوری که برخی بلوغ های سریعا پیشرونده دارند و 5 مرحله را خیلی زود سپری می کنند. این افراد ممکن است کوتاه قد باقی بمانند. اگر دختری در عرض شش ماه بلوغش شروع شود و همه مراحل سریعا تا عادت ماهیانه طی شود، نیاز به درمان دارد. چون بعد از عادت ماهیانه، دختران تنها دو و نیم سانتی متر قد می کشند و رشد قدی متوقف می شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.