ایرانی‌ها به دلیل شباهت نژاد به اروپایی‌ها بیشتر مبتلا به «ام اس» می‌شوند

سلامانه : یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه «ام اس» ترسناک نیست، گفت: ایرانی‌ها به دلیل شباهت نژاد به اروپایی‌ها بیشتر مبتلا به «ام اس» می‌شوند، البته مبتلایان به «ام‌ اس» می‌توانند مانند سایر افراد ازدواج کرده و فرزند دار شوند.

 بیماری «ام اس» بیماری نقص ایمنی بدن است به طوری که سیستم ایمنی بدن در بیماری «ام‌ اس» به بافت چربی درون مغز حمله می‌کند و نقاط مختلفی را درگیر می‌کند. این بیماری بر خلاف ترسی که مردم دارند کشنده نیست به طوری که برخی پزشکان معتقدند گاهی «ام‌ اس» مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند، بنابراین بسیاری از مبتلایان می‌توانند به زندگی عادی‌شان ادامه دهند؛ به این معنی که حتی شاید یکی از همکاران یا دوستان نزدیکتان هم «ام‌ اس» داشته باشد و شما هیچ وقت متوجه مشکلش نشوید. براین اسای محمد رضوانی متخصص مغز و اعصاب در گفت‌وگو با تسنیم در این باره بیشتر توضیح می‌دهد.
بیماری با علت ناشناخته
«ام اس» بیماری است که سیستم اعصاب مرکزی به علت ناشناخته ماده سفید مغز مورد حمله قرار می‌گیرد که علت این موضوع هنوز مشخص نشده است. البته با توجه به اینکه چه قسمتی از مغز مورد حمله قرار گرفته است علائم بروز می‌کند. اختلال در تعادل، کاهش بینایی، بی‌اختیاری ادرار، ضعف اندام‌ها و... از جمله علایم این بیماری محسوب می‌شوند.

 شروع بیماری چند سال قبل از تشخیص
گاهی ممکن است این بیماری چند سال پیش از تشخیص و بروز دقیق علائم آغاز شود بنابراین تا چند سال نهفته باقی بماند. اما به محض تشخیص درمان‌ها بر اساس نوع درگیری از سوی پزشک آغاز خواهد شد.
نقص 24 ساعته را جدی بگیرید
رضوانی به تسنیم می‌گوید: باید توجه داشته باشید که هرگونه نقصی حرکتی که 24 ساعت طول بکشد باید جدی گرفته شود و می‌تواند هشداری برای این بیماری باشد. بنابراین مهم‌ترین راه تشخیصی از سوی پزشک گرفتن شرح حال بیمار است که با توجه به آن پزشک ام آر آی مغزی و نخاعی را تجویز می‌کند که از این طریق بیماری تایید می‌شود.
«ام اس» بیماری جوانان
خوب است بدانید که سن و جنسیت در بروز چنین بیماری تاثیر دارد به طوری که افراد 15-40 سال و بیشتر هم خانم‌ها بیشتر به این اختلال مبتلا می‌شود. البته بروز چنین بیماری در سنین کودکی با درد کمی نیز وجود دارد.
ایرانی‌ها بیشتر «ام اس» می‌گیرند
نژاد یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در بروز این بیماری است. البته آسیایی‌ها کمتر به این بیماری مبتلا می‌شوند اما ایرانی‌ها به دلیل شباهت نژاد به اروپایی‌ها درصد ابتلای بیشتری دارند.
کمبود ویتامین D میانبری برای ام اس
بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D یکی از عوامل بروز این بیماری است بنابراین ساکنان مناطق استوایی که بیشتر در معرض آفتاب هستند کمتر «ام اس» می‌گیرند.
عفونت ویروسی
یکی از مهمترین عوامل ابتلا عفونت ویروسی است که غشای سلول‌های مغزی را تخریب می‌کند که موجب بروز بیماری «ام اس» می‌شود.
انواع «ام اس»
تعدادی بیماران مبتلا به «ام‌اس»، هر چند ماه یک بار با علامت جدیدی روبه‌رو می‌شوند. این بیماری انواع مختلف دارد عودکننده ـ بهبود یابنده و پیش روند است که بر این اساس داروها برای بیمار تجویز می‌شود.
«ام‌ اس» مانع زندگی عادی نمی‌شود
اغلب افراد تصور می‌کنند «ام‌ اس» به معنای ناتوانی کامل فرد است و تنها تصویری که از مبتلایان به «ام‌اس» در ذهن آنها نقش می‌بندد، فردی است که روی صندلی چرخدار نشسته و توانایی حرکت ندارد. در حالی که بسیاری از بیماران می‌توانند زندگی عادی خود را بدون هیچ مشکلی ادامه دهند. مبتلایان به «ام‌ اس» تا جایی که خیلی خسته نشوند، می‌توانند هر فعالیتی را که در توانشان هست، انجام دهند.
خوب است بدانید که مبتلا به «ام‌ اس» نیز می‌توانند مانند سایر افراد ازدواج کنند، زایمان کنند و فرزند داشته باشند و در این زمینه هیچ مشکلی برای آنها ایجاد نخواهد شد. البته تشدید حملات بعد از زایمان بیشتر می‌شود.
زمینه عود حمله‌های «ام اس» نامشخص است
«ام اس» با حمله حاد در سیستم عصبی و بهبودی متعاقب آن خود را نشان می‌دهد. بر این اساس ممکن است سالی چند حمله ایجاد شود البته این در حالی است که افراد ممکن است هر چند سال یکبار مورد حمله قرار گیرند.
تعداد، نوع و شدت حمله‌ها در آغاز بیماری مشخص نیست، بنابراین برخی داروها که برای کاستن از احتمال حملات نقش دارند در این بیماران استفاده می‌شوند. داروهای برای تنظیم و تعدیل سیستم دفاعی بدن معرفی شده‌اند و یک جور آمادگی دفاعی برای بدن ایجاد می‌کنند، بطوریکه در هنگام حمله آسیب کمتری به سیستم عصبی آنها وارد می‌شود، لذا از شدت حملات می‌کاهند. البته ثابت شده که در این بیماران تعداد حملات در سال نیز به صورت معنی داری در مقایسه با کسانی که از این داروها استفاده نمی‌کنند، کاهش می‌یابد.
اینتروفرن‌ها داروی «ام اس»
این متخصص مغز و اعصاب به تسنیم می‌گوید: برای درمان «ام اس» از اینترفرون‌ها استفاده می‌شود که در خط اول استفاده در سراسر جهان قرار دارند. در کشور ما نیز این داروها وجود دارند و حتی برخی از آنها توسط کارخانجات دارویی داخلی تولید می‌شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.