یادداشتی از نسرین ابراهیم‌زاده، کارشناس ارشد روانشناسی و زوج‌درمانگر

راهکاری برای افزایش صمیمیت بین زوجین

راهکاری برای افزایش صمیمیت بین زوجین

سلامانه : یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش صمیمیت در رابطه، تشکر و قدردانی از یکدیگر است.........

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش صمیمیت در رابطه، تشکر و قدردانی از یکدیگر است. پس اگر می‌خواهید رابطه صمیمی با همسرتان داشته باشید، به خاطر هر کار کوچک و بزرگ از یکدیگر قدردانی کنید. اگر همسر شما انجام وظیفه کرده است باعث می‌شود وظایفش را بهتر انجام دهد و اگر لطف کرده، سبب می‌شود بیشتر از پیش لطف و مرحمتش را نثار شما کند. بهتر است این تشکر و قدردانی‌ها با لحنی صمیمانه و دوستانه انجام شود و خشک و بی‌روح نباشد تا موثر واقع شود.


البته سعی کنید در جمع و در نزد فرزندانتان نیز این کار را انجام دهید تا این رفتار در بین خانواده شما نهادینه شود. برای مثال: «ممنون که به خاطر ما سر کار می‌روی و زحمت می‌کشی»، «ممنون که ما را به پارک آوردی تا روحیه ما عوض شود»، یا «ممنون که به خاطر من این غذا را پخته‌ای»، «می‌دانم به خاطر من این لباس را پوشیده‌ای ازت سپاسگزارم»، «ممنون که امشب زود به خانه آمدی»، «ممنون که به من این مطلب را گفتی و من را محرم رازت دانستی»، «خیلی خوشحالم که به من اعتماد کردی و حرفت را به من زدی»، «از اینکه به خاطر دل من فلان جا آمدی، ازت تشکر می‌کنم» و...

به خاطر هر کاری می‌توانیم تشکر و قدردانی خودمان را نشان دهیم. باید هر روز مثل یک کار روتین همانند مسواک زدن که جزء کارهای اصلی ما محسوب می‌شود بتوانیم تشکر و قدردانی خود را نشان دهیم و از این امر مهم غافل نشویم. 
تشکر برای کارهایی که در گذشته انجام شده و کارهایی که در زمان حال انجام می‌شود، باعث می‌شود رابطه‌ها با سرعت بیشتری بهبود یابند و محکم‌تر شوند. حتی اگر طرف مقابل شما این کار را انجام نمی‌دهد، شما بدون توجه به رفتار او این کار پسندیده را فراموش نکنید. مطمئن باشید فرد موردنظر شما تحت‌تاثیر قرار خواهد گرفت. شما کاری را که درست است، انجام دهید و سعی کنید شما بر دیگری تاثیر بگذارید نه اینکه دیگری بر شما تاثیر بگذارد و باعث شود شما رفتار درست خودتان را ترک کنید. بعضی‌ها می‌گویند چون همسرم این کار را انجام نمی‌دهد من نیز انجام نمی‌دهم. این بدین معناست که شما تحت‌تاثیر رفتار نامناسب دیگری یک کار درست را ترک کرده‌اید در حالی که ما باید بدون توجه به رفتار دیگران نسبت به ارزش‌های خود پای‌بند باشیم و از انجام رفتار صحیح غافل نشویم.

یکی از تکنیک‌هایی که معمولا به مراجعین توصیه می‌شود این است که روی یک ورقه فهرست سپاسگزاری‌هایشان را تهیه کنند و بنویسند. سپاسگزاری از خدای و خود و اطرافیان. مثلا خدایا ممنونم که به من سلامتی دادی. یا شکر می‌کنم که به من فلان نعمت را داده‌ای یا مادر یا برادر یا همسرعزیزم ممنونم که هستی و.... 
حتی می‌توان از خود به خاطر کاری که انجام داده‌اید و برایتان لذت‌بخش بوده تشکر کنید. پس توصیه می‌شود این موارد را بنویسید و روی میز کارتان یا روی در اتاقتان و یا هر جایی که جلوی چشمتان است قرار دهید و سعی کنید هر وقت لازم شد آن را بروزرسانی کنید. این کار باعث می‌شود فرد حس بهتری را تجربه کند و رفتار پسندیده تشکر و قدردانی را در خود نهادینه کند. پس همین الان شروع کنید.

** نسرین ابراهیم‌زاده، کارشناس ارشد روانشناسی و زوج‌درمانگر

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.