موفقیت دانشمندان در خاموش کردن کلید عصب مرتبط با سرماخوردگی

موفقیت دانشمندان در خاموش کردن کلید عصب مرتبط با سرماخوردگی

گروهی از دانشمندان عصب‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا موفق شدند عصب‌های انتقال‌دهنده حس‌های سرماخوردگی را شناسایی و آن‌ها را خاموش کنند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیوید مک‌کمی عصب‌زیست‌شناس در تحقیقات پیشین خود ارتباط بین توانایی حس کردن سرماخوردگی و پروتئین گیرنده منتول موسوم به TRPM8 را کشف کرده بود.

 

به منظور آزمودن نقش TRPM8، وی و همکارانش نورون‌های بیان‌کننده این پروتئین را در گروهی از موش‌ها تخلیه کردند و منتظر ماندند تا عکس‌العمل آن‌ها را نسبت به دمای پایین مشاهده کنند.

 

این دانشمندان اجازه دادند که موش‌ها بر روی یک سطح با دمای چندگانه به طور آزادانه پرسه بزنند. دمای نواحی این سطح از 32 تا 122 درجه فارنهایت متغیر بود.

 

در حالی که تعدادی از موش‌ها ترجیح دادند بر روی ناحیه‌ای با دمای 86 درجه فارنهایت بمانند، سطوح سرد برای موش‌های فاقد نورون‌های TRPM8 مهم نبود؛ حتی اگر دمای این سطوح به طور خطرناکی پایین می‌بود. آن‌ها فقط گرما را حس می‌کردند و قادر به تشخیص حس‌های سرد و گرم و راحت نبودند.

 

این حیوانات همچنین درد التهاب و آسیب عصبی مرتبط با سرما را حس نکردند؛ این امر می‌تواند به تولید داروهای درد کارآمدتری بینجامد.

 

جزئیات این تحقیق در Journal of Neuroscience انتشار یافت.

یکشنبه 29/11/91   11:05

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.