سرب مواد آرایشی به جنین بانوان باردارآسیب می رساند

سلامانه : کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی فسا در استان فارس گفت: زنان باردار و شیرده نباید از محصولات آرایشی دارای سرب استفاده کنند، چون سرب موجود در این محصولات با عبور از جفت ، به جنین آسیب می رساند.

 سوسن جانی زاده روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: سرب از راه پوست جذب می شود و مسمومیت ایجاد می کند و اولین علامت مسمومیت با سرب، کم خونی شدید است. 

وی ادامه داد: لوازم آرایشی معتبر که مواد مصرف شده برای تولید آن ها روی برچسبشان ذکر شده، حاوی سرب نیستند و وزارت بهداشت برای لوازم آرایشی و بهداشتی حاوی سرب ، برچسب فارسی تایید شده صادر نمی کند. 

وی با بیان این که سرب عنصر مشترک در مواد تشکیل دهنده تمام محصولات آرایشی است، افزود: هرقدرمیزان سرب در محصولات آرایشی بیشتر باشد به همان میزان اثرات مخرب تری بر پوست برجا می گذارد. 

این کارشناس گفت: مواد آرایشی که ماندگاری طولانی تری روی پوست داشته باشند حاوی درصد بالایی سرب هستند، زیرا این فلز تاثیر زیادی در باقی ماندن پارافین و رنگ روی پوست دارد. 

جانی زاده بیان کرد: بهترین راه تشخیص میزان سرب در محصولات آرایشی این است که مقدار کمی از مواد را پشت پوست یا کف دست بکشید و قطعه ای طلا را بر روی موضع به صورت دورانی تا دو دقیقه بچرخانید که در صورت تغییر رنگ محصول آرایشی به سیاه ، تیره و مات، آن محصول آرایشی دارای سرب است. 

به گفته وی هر چه مدت زمان تغییر رنگ با طلا در این مواد کمتر باشد میزان سرب به کار رفته در محصول بسیار بالاتر از حد استاندارد آن است.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.