هر آفت و تبخالی نشانه بیماری نیست

هر آفت و تبخالی نشانه بیماری نیست

سلامانه : اکثر مردم فکر می کنند تغییرات گوناگون درون دهان نشان دهنده ابتلا به بیماری است، اما دکتر فرانس شوماخر، استاد بهداشت عمومی مدرسه پزشکی دانشگاه هامبورگ این باور عامیانه را رد می کند و معتقد است عوامل محیطی بیشتر از بیماری ها سبب بروز تبخال می شوند. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، بروز تغییر در داخل و اطراف دهان نشانه بروز بیماری مانند ایدز است که سبب بروز زائده های سفید رنگ در غشای مخاطی گونه ها، گلو و... می شوند.


در برخی موارد این زائده‌ها را می توان با مسواک یا کاردک مخصوص تمیز و از بین برد. 


گاهی اوقات این زایده ها اختلالات طعمی ایجاد می کنند. عفونت قارچی در دهان بزرگسالانی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف شده به‌ وجود می آید. سرطان، ایدز و دیابت عوامل مهم بروز این زایده ها هستند.


ایجاد ترک کوچک کنار لب ها بیشتر در سرما ایجاد می شوند. اما طولانی شدن مدت بهبودی نشان دهنده فقر آهن است. کمبود ویتامین ث نیز با ترک خوردن کنار لب ها و خونریزی لثه آشکار می شود. 


عفونت لثه نیز با ابتلا به بیماری قلبی در ارتباط است. التهاب مزمن لثه ممکن است خطر حمله قلبی را افزایش دهد. باکتری های موجود در دهان در حین مسواک زدن وارد لثه شده و به نقاط دیگر مانند گردن و عروق قلبی آسیب می رسانند.


پرزهای روی زبان مبهم اما مهم
یکی از علائم بیماری، تغییرات و سفید شدن پرزها در خطوط روی زبان به خصوص لبه لترال است. این آسیب ها آزار دهنده نیستند و از روی زبان پاک نمی شود. لیکوپلاک ها ( پرزهای زبان ) غالبا در پی عفونت پیشرفته ایدز نمایان می شوند.


تبخال نشانه بیماری نیست
زمانی که سیستم ایمنی بدن ضعیف می شود تاول های کوچکی روی لب یا اطراف آن به ‌وجود می آید. استرس، بارداری، سرما خوردگی، ورزش های شدید، نوشیدن الکل، خشم و عصبانیت از عوامل عمده به ‌وجود آمدن تبخال هستند. آفت، لکه شیری رنگ بسیار دردناکی است که در لثه و مخاط دهان نمایان می شود. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.