گفتگوی سلامانه با دکتر رضا افتخار آشتیانی، دندانپزشک/

با شایعترین بیماری دنیا و علت آشنا شوید

با شایعترین بیماری دنیا و علت آشنا شوید

سلامانه : یک دندان پزشک با بیان این که در جامعه امروز زیبایی دندان ها و فرم آنها متناسب با صورت بسیار مهم است، توضیح می دهد:«عدم وجود دندان ها حتی اگر یک یا دو  دندان باشد، تفاوت فاحشی را در صورت ایجاد می کند و آن هم به این دلیل که استخوان نگه دارنده این دندان ها از بین می رود.»


به گفته دکتر رضا افتخار آشتیانی دندان های قدامی لب را نگه می دارند و اگر این دندان ها را نداشته باشیم، لب به داخل حرکت می کند. خیلی از افراد وقتی تمام دندان هایشان را کشیده و از دندان مصنوعی می گذارند، شکایت دارند که فرم صورتشان تغییر کرده است. 


این دندانپزشک در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه،  ادامه می دهد: البته این کار اگر درست انجام شود، نباید چنین اتفاقی بیفتد ولی به هر حال عوارض اینچنینی را برای بیمار متصور هستیم. 


این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که در روند پوسیدگی دندان ها یک سری عوامل مکانیکال داریم، خاطرنشان می کند:«به این خاطر که دهان و دندان ها در حقیقت کار مکانیکال انجام می دهند و به طبع متحمل یک سری ضربه ها و سایش ها می شوند. ولی سایش های طبیعی عامل از دست رفتن دندان ها نیستند. بزرگترین عامل از دست رفتن دندان ها پوسیدگی است و در وهله دوم بیماری های لثه و ضربه.»

 
دکتر آشتیانی با اشاره به این که پوسیدگی نقش بسیار مهمی در از بین رفتن ساختار دندان ها دارد، می گوید:«تقریبا می توان گفت پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری دنیا است و کسی نیست که در زندگی اش یکبار این بیماری را تجربه نکرده باشد. به همین علت ما علی رغم این که به لحاظ کشوری در اثر آموزش ها میزان شیوعمان کم است، ولی به این معنا نیست که این بیماری را فراموش کنیم. پوسیدگی علت مشخصی به نام میکروب دارد. میکروب هایی که در دهان هستند، تولید اسید می کنند و بنابراین اگر بتوانیم جلوی سیکل تولید اسید را بگیریم، جلوی پوسیدگی را گرفته ایم.»

وی  در پایان خاطرنشان می کند:«این میکروب ها احتیاج به غذا دارند. آنها از غذاهایی که ما می خوریم تغذیه می کنند و بهترین غذا برای میکروب ها کربو هیدرات های آماده یا شیرینی و شکلات است. اسید ناشی از هضم این مواد در دهان، منجر به پوسیدگی می شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.