دکتر سید مسعود نبوی، متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با سلامانه:

زیاد مجرد بمانید، آلزایمر می‌گیرید/ آرامبخش‌ها نقشی در درمان آلزایمر ندارند

زیاد مجرد بمانید، آلزایمر می‌گیرید/ آرامبخش‌ها نقشی در درمان آلزایمر ندارند

سلامانه : یک متخصص مغز و اعصاب با بیان این که با پیر شدن جمعیت دنیا بیماری هایی مثل سکته مغزی، فشار خون، آلزایمر و ... بیشتر می شوند، می گوید: «آلزایمر مخصوص افراد 65 سال به بالا است و بعد از این سن شیوع آن دو برابر می شود.» 


دکتر سید مسعود نبوی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، ادامه می‌دهد: «در بعضی جوامع، 40 درصد افراد 90 سال به بالا حتما به این بیماری مبتلا می شوند و در حال حاضر 36 میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا هستند.»

 
این متخصص مغز و اعصاب با بیان این که تخریب سلول های مغز و سیناپس های حافظه در این افراد اتفاق می افتد، ادامه می دهد: «غیر از اختلال حافظه، اختلالات شناختی دیگر نیز در این بیماران ایجاد می شود مثلا استدلال، قضاوت، شناخت و توانایی آموختن کم کم از بین می رود.» 


وی با بیان این که ژنتیک در ابتلا به این بیماری نقش اساسی دارد، می گوید:«یعنی اگر پدر و مادری آلزایمر داشته باشند، و فرزندشان تا بالای 90 سال عمر کند، بالای 50درصد به این بیماری مبتلا می شود.»

 
به گفته دکتر نبوی البته محیط هم نقش مهمی دارد. داروهای غیر مجاز و ممنوعه مخدر، افسردگی های طولانی درمان نشده، مجرد ماندن تا زمان طولانی، مصرف بی رویه بعضی مواد غذایی در ابتلا به این بیماری نقش دارند. همچنین دیابت، بیماری های عروقی کنترل نشده، انسداد رگ، فشار خون های  غیر قابل کنترل از عوامل خطر ابتلا به آلزایمر هستند. 


وی با اشاره به این که جنبه هایی که باید در این بیماران دقت کرد، مراقبت و درمان آلزایمری ها و علائم شناختی، روانی و رفتاری شان است، می‌گوید:«خیلی از بیماران حتی نیاز به مصرف داروهای آرامبخش دارند. این داروها عوارض خود را دارند ولی خواب بیمار و فعالیت روزمره او را بهتر می کنند. البته جلوی افزایش سیر بیماری را نمی گیرند و فقط کیفیت زندگی را بهتر می کنند.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.