چاقی در حاملگی با خطر ابتلای نوزاد به فلج مغزی ارتباط دارد

چاقی در حاملگی با خطر ابتلای نوزاد به فلج مغزی ارتباط دارد

سلامانه : مطالعه جدیدی بیان می‌کند که نوزادان زنانی که در حاملگی دچار اضافه‌وزن یا چاقی هستند، در معرض خطر ابتلا به فلج مغزی قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، محققان به بررسی اطلاعات بیش از ۱ میلیون کودکِ زنان سوئدی که به مدت هشت سال تحت پیگیری قرار گرفته بودند، پرداختند.


دکتر ادواردو ویلامور، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه میشیگان، گفت: «خطر کلی ابتلا به فلج مغزی ۲ مورد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده بود. این خطر در مورد زنانی که به شدیدترین اشکال چاقی دچارند و در زمان مناسب زایمان می‌کنند، دو برابر است.»


با این حال، ویلامور تأکید کرد که یافته‌های این مطالعه تنها نشان‌دهنده رابطه‌ای بین وزن یک زن در طول حاملگی و خطر ابتلا به فلج مغزی است و به این معنا نیست که چاقی مادر باعث وجود این عارضه می‌شود.


ویلامور گفت: «اگرچه اثر چاقی حاملگی بر فلج مغزی در قیاس با دیگر عوامل خطرساز ناچیز به نظر می‌رسد، این ارتباط از نظر جمعی اهمیت دارد، زیرا درصد بالایی از زنان در سراسر دنیا به چاقی یا اضافه‌وزن دچار هستند.»


فلج مغزی به گروهی از اختلالات گفته می‌شود که بر توانایی حرکت و حفظ تعادل اثر می‌گذارند. عامل این عارضه ناهنجاری‌های تکامل مغز است که بر توانایی کنترل عضلات تأثیر می‌گذارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.