دکتر حریرچی:

نامزدهای انتخابات برنامه سلامت اعلام کنند/ طلب ۹۰۰۰ میلیاردی وزارت بهداشت از ۴ سازمان بیمه‌گر

نامزدهای انتخابات برنامه سلامت اعلام کنند/ طلب ۹۰۰۰ میلیاردی وزارت بهداشت از ۴ سازمان بیمه‌گر

سلامانه : سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که انتشار تصاویر دلخراش از حوادث برای افراد در معرض خطر مانند بیماران قلبی، روانی، زنان باردار و کودکان زیر ۱۲ سال مناسب نیست. گفت: رسانه‌ها از نظر اخلاقی، قانونی و شرعی مسئولند؛ چرا که پخش حادثه یا رفتار نابهنجار می‌تواند منجر به تکرار آن شود.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صبح امروز در سی و یکمین نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت و نخستین نشست خبری در سال جدید که در ستاد مرکزی وزارتخانه برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره مهم‌ترین عوامل سرطان گفت: مهم‌ترین عامل بروز سرطان در همه جوامع، بالا رفتن سن است. البته ممکن است سرطان در کودکان، نوجوانان و جوانان نیز وجود داشته باشد، اما اکثر سرطان‌ها در دوران پیری بروز پیدا می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف سیگار، چاقی و عدم تحرک از جمله عوامل خطر بروز سرطان هستند، گفت: البته یک سری عوامل محیطی مانند آلودگی هوا، تشعشعات، مواد موجود در غذا و آب نیز می‌توانند منجر به بروز این بیماری شوند. بنابراین در دنیا شاهد افزایش عوامل بروز سرطان هستیم که کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست.
دکتر حریرچی افزود: البته ما از نظر میزان بروز و شیوع سرطان نسبت به سایر کشورهای دنیا، بروز متوسطی داریم و میزان رشدمان هم نسبت به سایر کشورها تفاوت زیادی ندارد.

وی با بیان اینکه کاهش عوامل ایجاد کننده سرطان، غربالگری و تشخیص زودرس، درمان مناسب و بازتوانی از جمله راهکارهای کنترل بیماری سرطان است، گفت: ما سالانه به میزان ۹۲ هزار مورد بروز سرطان داریم که شایع‌ترین سرطان در مردان سرطان معده و در زنان سرطان پستان است.

طرح تحول سلامت، توقف ندارد
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سؤال دیگری درباره امکان توقف طرح تحول سلامت در دولت‌های آینده، با طرح این پرسشها که آیا می‌توان طرح تحول را متوقف کرد و آیا اصلاً چنین کاری امکان پذیر است؟ گفت: باید توجه کرد که در حال حاضر مردم با اجرای طرح تحول نظام سلامت شیرینی اجرای قانون را چشیده‌اند، چرا که اکثر بسته‌های مربوط به طرح تحول یا از قبل قانونی بوده‌اند و یا در طی این چند سال در قوانین برنامه ششم، سیاست‌های کلی نظام سلامت و قانون بودجه سالانه نهادینه و قانونی شده‌اند. بر این اساس فکر نمی‌کنیم که شرایطی در کشور ایجاد شود که کسی از این قانون تخطی کند. در عین حال تصور می‌کنیم که مسئولان آینده کشور به حفظ دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت تمایل دارند و در عین حال مردم هم اجازه از بین رفتن آن را نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت این است که ۶۸۵۰ پزشک عمومی در مناطق محروم و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر خدمت ارائه می‌کنند، افزود: حذف هر یک از آنها یعنی اینکه مردم این مناطق باید برای یک سرماخوردگی یا گوش درد، ۳۰ کیلومتر طی کنند تا به پزشک برسند.

دکتر حریرچی تاکید کرد: بنابراین نه خرد جمعی و مطالبات مردم و نه مسائل قانونی اجازه توقف طرح تحول را نمی‌دهد. از طرفی از کاندیداهای ریاست جمهوری هم می‌خواهم که مواضع‌شان را درباره سلامت مردم تعیین کنند و بگویند آیا سلامت را چاه ویل می‌دانند یا خیر؟ و اصلاً سلامت اولویت چندم‌شان خواهد بود.

طلب 9000 میلیاردی وزارت بهداشت از 4 سازمان بیمه‌گر
دکتر حریرچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره بدهی‌های باقیمانده سازمان‌های بیمه‌گر به بیمارستان‌های وزارت بهداشت و بدهی وزارت بهداشت به بیمه‌ها، گفت: ما به بیمه‌ها بدهی مستقیم نداریم، بلکه یک سری بدهی‌ها برای شرکت‌های دارویی و یک سری هم منابعی است که باید به سازمان بیمه سلامت پرداخت می‌شده که ما آنچه را که به ما تخصیص داده شده، منتقل می‌کنیم.
وی در ادامه افزود: درباره مطالبات باید گفت که تا انتهای سال 95، 7377 میلیارد تومان سند را برای بیمه سلامت ایرانیان ارسال کردیم که از این میزان 2995 میلیاردش را دریافت کرده‌ایم و 4300 میلیارد تومان آن باقیمانده است. همچنین 5738 میلیارد تومان سند برای سازمان تأمین اجتماعی ارسال کرده‌ایم که 1607 میلیاردش را به ما پرداخت کرده‌اند و 4130 میلیارد آن باقیمانده است. باید توجه کرد که درصد عدم پرداخت سازمان تأمین اجتماعی بیش از بیمه سلامت ایرانیان است.

وی با بیان اینکه در مجموع اسناد ارسالی ما به چهار بیمه اصلی، 14 هزار و 109 میلیارد تومان در سال 95 بوده است، گفت: از این میزان 5017 میلیاردش را دریافت کردیم و 9091 میلیارد آن همچنان باقیمانده است.

کاندیداهای ریاست جمهوری موضع‌شان درباره سلامت مردم را مشخص کنند
دکتر حریرچی افزود: اکنون نیز که در آستانه انتخابات هستیم از نامزدهای ریاست جمهوری می‌خواهیم که برنامه‌های خود را در حوزه سلامت به روشنی اعلام کنند، آیا می‌خواهند بخش خصوصی را تقویت کنند یا خدمات دولتی را بیشتر کنند، آیا معتقدند که باید بودجه‌های سلامت مردم افزایش یابد و یا خرج کردن در آن فایده ندارد.

وی گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید اعلام کنند که سلامت اولویت چند آنها خواهد بود زیرا سال‌هاست که در خیلی از کشورهای دنیا در انتخابات مواضع سلامت کاندیداها جزو سه یا چهار عامل تعیین کننده در انتخابات بوده است.


وی ادامه داد: در دنیا یکی از عوامل سه گانه‌ای که مردم بر اساس آن درباره کاندیدهای ریاست جمهوری تصمیم می‌گیرند، اولویت گذاری کاندیدها درباره سلامت مردم است که خواهش می‌کنم کاندیداهای ما هم درباره آن اعلام نظر کرده و از کنارش عبور نکنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.