چرا همسرم ظرف‌ها را نمی‌شوید؟!

سلامانه :تا به حال بارها و بارها به دلیل همکاری نکردن همسرم در کارهای خانه با هم بحث کرده ایم. هر بار که ناراحتی من را می بیند، زود دست به کار می شود اما از فردا من را دست تنها رها می کند.

مجله سیب سبز نوشت: مردهای امروزی بیشتر از قدیمی ها همسرشان را درک می کنند یا لااقل ادعا می کنند نسبت به مردان دیروز با شریک زندگی شان صمیمی ترند. اما همین آقایان نیمه روشنفکر وقتی با انبوهی از ظرف های نشسته و خانه پر گرد و خاک روبرو می شوند، خود را کنار می کشند و همسرشان را به عنوان تنها مسئول انجام کارهای خانه معرفی می کنند. در میان مردهای امروزی، کم نیستند کسانی که بار مسئولیت خانه را برای همسرشان کمی سبک تر می کنند. اما اغلب آنها هم از انجام کارهای خانه نه به عنوان یک وظیفه ثابت، بلکه به عنوان یک لطف به همسر دوست داشتنی شان یاد می کنند. در این مطلب از اصلی ترین شکایت های زنان از دست تنهایی شان در انجام کارهای خانه صحبت کرده ایم و برای خلاص شدن از آنها راه حل هایی را پیشنهاد داده ایم. اگر در موقعیت مشابهی قرار دارید، از این راه ها برای کم کردن خستگی تان کمک بگیرید.

از توانایی هایش استفاده کنید

شکایت خانم ها: انگار اصلاً حرف های من را نمی شنود. من می گویم خسته ام، دیگر نای کار کردن ندارم اما او باز هم دست به سیاه و سفید نمی زند. از اینکه یک تنه باید مهمان داری کنم، به بچه ها برسم، غذا درست کنم و خانه را تمیز نگه دارم کلافه شده ام. چرا خودش خستگی ام را نمی بیند و برای آرام شدنم تلاشی نمی کند.

ـ درست است که شریک کردن مردها در کارهای خانه شدنی است اما باید انتظارات تان را با واقعیت هماهنگ کنید. شاید همسر شما اهل گردگیری خانه نباشد اما بتواند گاز را بشوید و شاید در طول هفته انرژی جارو کردن را نداشته باشد اما در خانه تکانی آخر هفته بتواند به شما کمک کند. پس برای جلب همکاری اش، بیشتر از آنکه به مساوی بودن حجم کارهایتان توجه کنید، به توانایی ها، مهارت ها و علایق او توجه کنید. ممکن است همسرتان توانایی یا حوصله انجام کارهای ظریف مثل برق انداختن قاشق ها را نداشته باشد اما بهتر از شما بتواند کاشی های حمام را برق بیندازد. پس در این مورد با هم حرف بزنید و اجازه دهید از میان کارهای بی شمار خانه، چند کار را برای شروع انتخاب کنید.

چرا ظرف ها را نمی شوید؟

شکایت خانم ها: تا به حال بارها و بارها به دلیل همکاری نکردن همسرم در کارهای خانه با هم بحث کرده ایم. هر بار که ناراحتی من را می بیند، زود دست به کار می شود اما از فردا من را دست تنها رها می کند. از بحث کردن در مورد این موضوع خسته ام. چرا همسرم بدون اینکه من بخواهم یا بحث کنم، برای شستن ظرف ها یا گردگیری خانه پیش قدم نمی شود؟

ـ تصور نکنید که همه این پیش فرض های همسرتان، قرار است یک روزه تغییر کنند. شما به زمان و صبر بیشتری نیاز دارید و قطعاً نمی توانید یک روزه از همسری که سال ها به شما کمک نکرده، مرد دیگری بسازید، پس صبور باشید و قدم قدم جلو بروید. ناامید نشوید و برای تنبیه کردن همسرتان دوباره همه کارها را با عصبانیت و قهر یک تنه بک عهده نگیرید. شاید لازم باشد تا مدتی هر بار که به کمک او نیاز دارید، موضوع را با جزئیات کامل مطرح کنید. مردهایی که از کار خانه چیزی سر در نمی آورند، نمی توانند خودجوش به این امور رسیدگی کنند و باید کسی دقیقاً به آنها بگوید که باید از کجا شروع کنند و کارها را چطور پیش ببرند.

با کار کردن شما در خارج خانه مشکل دارد؟

شکایت خانم ها: صبح ساعت 7 از خانه بیرون می زنم و ساعت 6 عصر از اداره بر می گردم، تازه وقتی به خانه می رسم باید ظرف های هله هوله ای که همسرم دیشب خورده و خرده های بیسکویت و پوست های تخمه را از جلوی تلویزیون جمع کنم. نمی توانم هم به کار بیرونم خوب برسم و هم خانه را هر روز مرتب کنم. وقتی به همسرم موضوع را می گویم، می گوید کار بیرون را رها کن تا این قدر خسته نشوی.

ـ نه تنها بی تفاوتی همسرتان و به هم ریختن خانه، بلکه کمک نکردن او در وظایف روزمره هم می تواند به یکی از دلایل اصلی اختلاف میان شما تبدیل شود. می توانید برایش توضیح دهید که همراهی اش برای انجام کارهای خانه، تنها خستگی شما را کم نمی کند یا شما به هم نزدیکتر نمی کند، بلکه عشق میان تان را بیشتر می کند. به او بگویید که کمک کردن هایش احساس آرامش بیشتری را در شما ایجاد کرده و رابطه میان شما را نزدیکتر و دوستانه تر می کند. شاید هم همکاری نکردن او در کارهای خانه، راهی برای ابراز مخالفت او با مشاغل بودن شما باشد، یادتان نرود که اغلب مردها مخالفت شان با یک موضوع را به شکلی غیر مستقیم نشان می دهند. پس در یک گفتگوی آرام اما شفاف، نظرش را در این مورد بپرسید و اگر گفت با کار کردن شما مخالف است، دلایل مخالفتش را جویا شوید. ساعت کار؟ محل آن؟ مسیر کار؟ حقوق ماهانه آن؟ سبک خرج کردن درآمدتان؟ کدام شان دلیل اصلی مخالفت و مقاومت او هستند؟ این دلیل را پیدا کنید و برای تغییر دادن شرایط تلاش کنید.

چرا حرفم را پشت گوش می اندازد؟

شکایت خانم ها: بعد از مدت ها بحث و جدل همسرم راضی شده که در کارهای خانه به من کمک کند اما با سهل انگاری وظایفش را پشت گوش می اندازد و به محض اینکه اعتراض می کنم، می گوید تو قدر کمک های من را نمی دانی و با همین بهانه از ادامه دادن طفره می رود.

ـ نمی گوییم همسرتان حق دارد اما شاید رفتارهای اشتباه شما در این مورد بی تاثیر نباشد. به همسرتان با رفتار و حرف هایتان نشان دهید که کمک هایش چقدر در آرامش شما و نزدیکتر شدن تان به هم تاثیر گذاشته. به او امر و نهی نکنید، بی وقفه از کارهایش ایراد نگیرید و تاثیر این همکاری را از او پنهان نکنید. انجام کارهای خانه برای اغلب مردها لذتا بخش نیست اما می توانید با قدردانی از زحماتش احساس خوب تان را به او هم منتقل کنید. اگر همسرتان بداند که با انجام همین مسئولیت های کوچک تا چه اندازه شما را آرام کرده، برای به عهده گرفتن وظایف پیش قدم می شود.

چرا به بچه نمی رسد؟

شکایت خانم ها: مسئولیت های خانه با من است. عصر زودتر از همکاران دیگرم از کار بیرون می زنم تا بچه را از مهد بیاورم. رئیسم مدام از غیبت های هر روزه ام ایراد می گیرد و بچه ام به دلیل دیر رسیدن هایم غر می زند. وقتی می بینم خاک روی میز خانه نشسته عصبی می شوم و اینکه هیچ کاری را درست انجام نیم دهد، آزارم می دهد.

ـ چه همسرتان در کارهای خانه کمک کند و چه نه، انجام کارهای بیرون از منزل، رسیدگی به وضعیت فرزندتان و بی عیب و نقص نگهداشتن همه این مسئولیت ها آسان نیست. پس بیشتر از توان تان از خود انتظار نداشته باشید. قطعاً خانه شما نمی تواند به تمیزی خانه کسی باشد که چند ساعت در روز برای رفت و روب فرصت دارد. پس کمال گرایی را کنار بگذارید و به جای تلخ کردن زندگی به کام خود و همسرتان، راهی برای آرام شدن پیدا کنید. یکی از موثرترین راه ها برای جلب همکاری مردها، ساختن خانه ای آرام است. اگر شریک زندگی تان بعد از ورود به خانه دغدغه ای نداشته باشد و از تلاش هایی که برای آرامشش می کنید باخبر باشد، کمتر احتمال دارد که تنهای تان بگذارد و با انبار کردن مسئولیت ها روی دوش شما، کسی که دوستش دارد را خسته کند.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • محمود پنجشنبه, 24 بهمن 1392 - ساعت : 15:47:04
  این آقایان بهتر از هزینه های زیادی خانه کم کنند و بعوض کلفت برای انجام کار خانه استخدام کنند تا عدالت رعایت شود
  • مریم پنجشنبه, 24 بهمن 1392 - ساعت : 20:55:49
   با این روحیه و این لحن بخواین ادامه بدین، به مشکل برمیخورین.از من گفتن
 • zarnaz پنجشنبه, 24 بهمن 1392 - ساعت : 14:08:35
  آموزنده بود
 • امید پنجشنبه, 24 بهمن 1392 - ساعت : 08:25:17
  مرد اگر مرد باشد ظرف نمیشود و جارو نمیکند. خانم خانه اگر به کارهای خانه نمیرسد سر کار نرود وظیفه اصلیشان را فراموش کرده اند. چقدر بچه های بیچاره همین زنان خودخوداه مجبور به تحمل مهد کودک میشوند. آخر آدم عاقل و دلسوز، بچه یک تا سه ساله اش را میگذارد مهد؟
  • parsa پنجشنبه, 24 بهمن 1392 - ساعت : 13:12:59
   کار خونه و بچه داری واقعا برای مردها سخته ولی بی انصافیه مرد بیکار توی خونه بشینه یا بازی کامپیوتری انجام بده و زن بدبخت غذا بپزه نظافت بکنه بچه رو تر و خشک بکنه و ظرف هم بشوره تازه اگه سر کار هم نره اینا کارهای زیادیه . خواهشا یکمی به خانمتان در کار خونه کمک کنید.
  • مریم پنجشنبه, 24 بهمن 1392 - ساعت : 21:02:18
   آقا امید توجه کن هر کسی اول انسان است و بعد زن یا مرد. البته که گذاشتن بچه 1 تا 6 ساله تو مهد کار درستی نیست.ولی مرد اگر انسان باشد، بخاطر رشد و تعالی همسرش و مادر بچه هایش، با او در زندگی همراهی و همدلی میکند و به نیازهای و روحیات و خواسته هایش بعنوان یک انسان توجه میکند. موضوع فقط انسانیت هستش نه زن یا مرد بودن و مشکلات دقیقا از اینجا شروع میشود