یادداشتی از دکتر فرشاد نجفی‌پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه

تاثیر قابل توجه ورزش بر خودباوری افسرده‌ها و معلولان

تاثیر قابل توجه ورزش بر خودباوری افسرده‌ها و معلولان

سلامانه : خودباوری ارتباط قابل‌ملاحظه‌ای با سلامت روانی دارد، زیرا یك شاخص كلیدی از ثبات ذهنی و خواسته‌های فرد است. یكی از بهترین پیش‌بینی‌كننده‌های سلامت هم هست. خودباوری با رضایت از زندگی، جایگاه اجتماعی مثبت، انعطاف‌پذیری نسبت به استرس و رفتارهای موفق، مرتبط است.

معمولا افراد شدیدا افسرده، پس از یك دوره ورزش هوازی 16 هفته‌ای به‌طور معنی‌دار نمرات خودباوری‌شان بیشتر می‌شود و ورزش ممكن است خودباوری را با اثر دارونما بهبود بخشد.

تاثیر ورزش در كودكان معلول هم در مقایسه با كودكان سالم بیشتر است. ورزش به‌ویژه برای كودكانی كه از ابتدا خودباوری كمی دارند، موثر است. با وجود این تاثیرات مثبت خودباوری در تمام طبقات سنی مشاهده می‌شود. 

فعالیت هوازی نسبت به سایر فعالیت‌ها تاثیر بیشتری روی خودباوری كودكان دارد و در افراد مسن‌تر، ورزش هوازی و وزنه‌زدن در كوتاه‌مدت تاثیر بهتری دارد. ورزش‌های سنگین‌تر، در یادگیری پسرهای معلول، تاثیر بیشتری دارند. برنامه‌های ورزشی طولانی‌تر از 12 هفته نسبت به برنامه‌های 8 هفته‌ای یا كمتر، منجر به ایجاد تغییرات بیشتری در خودباوری می‌شوند.

برای افزایش خودباوری، لازم نیست كه بدن از لحاظ جسمی سلامت باشد یا در سلامت بدنی پیشرفتی حاصل آید. آزادی عمل و كنترل فردی، علل افزایش خودباوری هستند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.