چگونه با سرطان پستان کنار بیاییم؟

سلامانه :هر بیماری وخیمی کم‌وبیش بر زندگی جنسی تاثیر می‌گذارد، اما سرطان پستان به‌طور خاص می‌تواند بر صمیمیت میان یك زن و همسرش و روابط زناشویی‌اش اثر داشته باشد.

به گزارش سلامت، درمان‌های این سرطان ممکن است باعث بروز یائسگی گذرا و گاهی دائمی شود و روابط‌زناشویی را دردناک کند. علاوه بر این، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، معمولا خستگی و فرسودگی شدیدی را در پی دارد و ممکن است بخواهید همیشه در تختخواب بمانید، اما از آن به جز برای خوابیدن استفاده نکنید. داروهایی که یك خانم مبتلا به سرطان مصرف می‌کند و نیز اثرهای روانی بیماری ممکن است به افسردگی بینجامد. از سوی دیگر، سرطان پستان به‌علت ایجاد تغییرات بدنی گوناگون، از تغییرات ظاهر پستان در اثر جراحی گرفته تا ریزش موها و پف‌کردگی به علت شیمی‌درمانی، می‌تواند اثر مخربی بر تصویر ذهنی شما از بدنتان داشته باشد و احساس كنید دیگر جذاب نیستید.

 

خودزشت‌پنداری

تغییرات بدنی ناشی از سرطان پستان و درمان‌های آن (از جمله جراحی برداشتن پستان) ممكن است دیدگاه شما را نسبت به بدنتان دگرگون ‌کند اما از همان ابتدا باید به خود بقبولانید هنوز برای همسرتان جذاب و خواستنی هستید. خودتان و همسرتان را برای تغییراتی که در ظاهرتان رخ خواهد داد، آماده کنید. اولین برخورد همسرتان پس از دیدن محل جراحی، تاثیر زیادی بر احساس جذابیت شما خواهد داشت. اگر نگاهی بهت‌زده داشته باشد، ممکن است احساس كنید از نظر همسرتان زشت هستید و جذابیتی ندارید.برقراری ارتباط با همسرتان نیز مهم است. درباره چیزهایی که باعث آسودگی یا ناراحتی‌تان می‌شود، با او گفت‌وگو کنید. ممکن است هرکدام از شما منتظر باشید دیگری گام اول را بردارد، یعنی شما منتظر باشید همسرتان در این باره اظهارنظر کند یا تمایلات جنسی‌اش را ابراز کند و او همین انتظار را از شما داشته باشد. امكان دارد همسرتان بترسد با صحبت درباره این موضوع احساسات شما را جریحه‌دار کند یا نگران باشد که در حالی که شما هنوز آماده نیستید، شما را وادار به رابطه زناشویی کند. ممکن است پس از جراحی و برداشتن پستان‌ها یا حتی جراحی محدود توده‌برداری، دچار کاهش برانگیختگی جنسی شوید.

در این موارد باید با جستجو و کشف سایر نقاط تحریك‌پذیر بدنتان، دیگر بر ناحیه‌ای که با آن مشكل دارید یا تصویر ذهنی‌تان از آن به هم خورده است، تمركز نكنید.

به جای این کار به سایر نقاط بدن خود فکر کنید. همچنین می‌توانید راهكارهای دیگری را امتحان كنید؛ مثلا یک لباس خواب ساتن می‌تواند هم جذاب باشد و کمک کند نواحی‌ای از بدنتان را كه پس از عمل از آنها خجالت می‌کشید، بپوشاند.

 

کنار آمدن با تغییرات

به جز مساله تصویر ذهنی بدن ممکن است به علت شیمی‌درمانی دچار یائسگی موقت شوید یا اگر سرطان پستان شما از نوع دارای گیرنده هورمون استروژن باشد، تحت هورمون‌درمانی قرار گیرید که سال‌ها شما را در حالت یائسگی نگه می‌دارد. گاهی خشكی مهبلی و سایر علایم ناشی از این وضعیت هم برقراری روابط زناشویی را دردناک می‌کند. در این صورت استفاده از این شیوه‌ها می‌تواند به شما کمک کند:

 

• مرطوب‌کننده‌های مهبل: این مرطوب‌کننده‌ها با لغزنده‌کننده‌ها متفاوت هستند. در واقع این مواد شبیه مرطوب‌کننده‌هایی‌اند که برای جلوگیری از خشکی پوست صورت و دست‌ها استفاده می‌شوند. این فرآورده‌ها ممکن است به صورت شیاف‌های مهبلی باشند که پس از جذب شدن، رطوبت را به مهبل بازمی‌گردانند و به آن انعطاف‌ طبیعی می‌دهند.

 

• لغزنده‌کننده‌ها (لوبریکانت‌ها): علاوه بر مرطوب‌كننده، هنگام روابط زناشویی به لغزنده‌کننده‌ها هم نیاز خواهید داشت تا به بهترین نتیجه دست یابید. اگر هنگام روابط زناشویی احساس درد یا سوزش دارید، یعنی لغزنده‌ شدن مهبل به خوبی انجام نشده است. اگر احساس کشیدگی یا دردی مانند احساس گسیختگی پوست دارید، باز هم معنایش این است كه رطوبت کافی وجود ندارد.

 

• تمرین‌های کگل: تمرین‌های کلاسیک کگل (سفت و شل کردن عضلات اسفنکتر ادراری یا به عبارتی همان کاری که هنگام ادرار انجام می‌دهید و در هنگام بارداری هم توصیه می‌شود) در این مورد هم برای راحت‌تر کردن روابط زناشویی بسیار مفید است. اگر قبلا هم هنگام برقراری این رابطه دارد داشته‌اید، ممکن است به علت انتظار درد، خودتان را سفت کنید. اگر تمرین‌های کگل را درست پیش از شروع رابطه زناشویی انجام دهید، عضلات مهبل خسته می‌شوند و مهبل گشوده‌تر خواهد شد.

 

• دیلاتور مهبل: با مراجعه به پزشکان یا متخصصان مشکلات جنسی می‌توانید چگونگی استفاده از این دیلاتورها را بیاموزید تا بتوانید بافت مهبلی را آرام تحت کشش قرار دهید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.