با ورزش از وزن خود و خطر ابتلا به نارسایی قلبی بکاهید

با ورزش از وزن خود و خطر ابتلا به نارسایی قلبی بکاهید

سلامانه : تحقیق جدیدی نشان می‌دهد که ورزش منظم و لاغر ماندن، خطر یک نوع نارسایی قلبی سخت‌درمان را کاهش می‌دهد.

به این بیماری نارسایی قلبی همراه با کسر جهشی حفظ‌شده (HFpEF) می‌گویند. کسر جهشی به مقدار خون پمپ شده از قلب گفته می‌شود. در بسیاری از مبتلایان به نارسایی قلبی، قلب آن‌قدر ضعیف شده که دیگر خون کافی برای ارضای نیازهای بدن پمپاژ نمی‌کند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، به گفته محققان کالج بیماری‌های قلب امریکا، در HFpEF عضله قلب خشک می‌شود و قلب به اندازه کافی از خون پر نمی‌شود. این قضیه باعث تجمع مایع در ریه‌ها و بدن می‌شود.


دکتر جرت بری، مؤلف ارشد مطالعه، گفت: «ما همواره بین ورزش، شاخص توده بدنی (BMI) و خطر کلی نارسایی قلبی رابطه‌ای را مشاهده می‌کردیم. جای تعجبی نداشت اما اثر برخی عوامل بر روی زیرگونه‌های مختلف نارسایی قلبی، متفاوت بود.»


BMI شاخصی از چربی بدن بر اساس قد و وزن است.


مؤلفین مطالعه دریافتند که عوامل خطرساز معروف نارسایی قلبی، مثل فشار خون، دیابت، سیگار و چاقی، در بین افراد فعال کمتر دیده می‌شد. افرادی که بیشتر ورزش می‌کردند بیشتر سفیدپوست و مذکر بودند و میزان تحصیلات و درآمد بیشتری داشتند.


اگرچه این مطالعه یک رابطه علت و معلولی را اثبات نمی‌کند، معلوم شد که ورزش کم نسبت به ورزش نکردن، باعث کاهش ۶ درصدی خطر ابتلا به نارسایی قلبی می‌شود. در کسانی که به میزان توصیه شده ورزش می‌کردند، این کاهش، ۱۱ درصدی و در کسانی که بیشتر از میزان توصیه شده ورزش می‌کردند، این کاهش، ۱۹ درصد بود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.