شرایط ورزش معتدل در طب سنتی

سلامانه : پزشک و پژوهشگر طب سنتی گفت: وقتی رنگ چشم به سرخی گرایش پیدا کرده و سبکی در فرد ایجاد شود،همچنین زمانی که تعریق و تنفس فرد ورزشکار به بیشترین مقدار خودش رسید باید ورزش کردن قطع شود وگرنه اثر سوء خودش که ضعف حرارت غریزی است، می‌گذارد.
 
فاطمه مرادی در گفت‌و‌گو با تسنیم، اظهار داشت: امروز چه افراد شهرنشین و چه روستا نشین از مسائل تندرستی غافل اند؛ ورزشی که معتدل باشد و هر روز انجام شود، فواید فراوانی برای بدن دارد.
به گفته وی ورزش باعث تقویت سیستم تنفسی و قلبی می‌شود و از دیدگاه دیگر می‌توانیم بگوییم باعث می‌شود مواد زائد در بدن رقیق شده که از طریق عرق می‌توانند بهتر دفع شود و به مرور زمان هم دیگر ماده زائدی باقی نمی‌ماند که باعث امتلاء و پری بدن و بیماری‌های مرتبط با آن شود که البته حتماً باید ورزش معتدل با رعایت سایر آن چه که ضروری است باشد تا سلامتی کامل برای فرد ایجاد شود.
این پزشک و پژوهشگر درباره آثار ورزش معتدل گفت: ورزش معتدل باعث برافروختگی حرارت غریزی و تقویت قوای بدن می‌شود همچنین موجب تقویت اعضای بدن مانند سیستم گوارش، اعصاب، مفاصل، عضلات می شود و باعث نشاط و سبکی در بدن شده و وزن اضافی بدن را تحلیل می‌برد که باعث گرم شدن و خشک شدن اعضا می‌شود و منافذ پوست را هم باز می‌کند.
مرادی عنوان کرد: یکی از مهمترین مسائلی که افراد قبل از ورزش کردن باید رعایت کنند این است که غذا هضم شده باشد که این مسئله بستگی دارد که فرد قدرت هاضمه اش چه میزان باشد ولی معمولاً بین دو تا سه ساعت بعد از هر وعده غذایی ورزش کردن مناسب است.
وی در پاسخ به پرسشی که چه کسانی می توانند چه ورزش‌هایی انجام دهند؟ افزود: افرادی که دارای مزاج گرم و خشک اصلا ورزش سنگین نکنند بنابراین بهترین مزاج برای ورزش مزاج های تر هستند حالا چه سرد و تر چه گرم و تر.
این پزشک و پژوهشگر ادامه داد: وقتی رنگ چشم به سرخی گرایش پیدا کند و سبکی و نشاط در فرد ایجاد شود و زمانی که تعریق و تنفس فرد ورزشکار به بیشترین مقدار خودش برسد باید ورزش خود را قطع کند وگرنه اثر سوء خودش که ضعف حرارت غریزی است، می‌گذارد.
مرادی افزود: زمان ورزش کردن بر افروختگی حرارت غریزی ایجاد می‌شود در حالی که اگر بیشتر ادامه دهیم باعث ضعف حرارت غریزی بدن می‌شود. پس بهترین مسئله این است که وقتی فرد عرق می‌کند و احساس ضعف و خستگی می‌کند آن موقع آرام آرام حرکاتش را کم کند و حرکات کششی و خنک کننده را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: افراد تصور نکنند که هر کس تعریق زیادی داشت دلیل بر این است که باید فعالیتش را قطع کند، نه اصلاً به این صورت نیست. چون کسانی که چربی بدنشان زیاد و رطوبت بالایی دارند، عرق زیاد می‌ریزند، اتفاقاً این عرق ریختن خوب است چون مواد زائد را از بدنشان دفع می‌کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.