یادداشتی از دکتر زینب صائمی، روانپزشک و روان‌درمانگر

اگر در انجام کارها به تایید دیگران نیاز دارید، این عادت را اصلاح کنید

اگر در انجام کارها به تایید دیگران نیاز دارید، این عادت را اصلاح کنید

سلامانه : دریافت تایید از فردی که مهم می‌انگارید، خوب است. کمی تحسین شنیدن از رئیس یا دوستانتان می‌تواند احساس خوشایندی به شما دهد. اما اگر فکر می‌کنید نیاز به تایید افراد با اهمیت یا هر که با او ملاقات می‌کنید دارید، این یک خطای شناختی محسوب می‌شود و در نتیجه احتمال دارد شما زمان زیادی را ناشاد یا غیر مطمئن با خود صرف کنید.


معمولا بسیاری از افرادی که دارای این خصوصیت رفتاری هستند، دچار افسردگی می‌شوند زیرا باور دارند به همان اندازه خوب هستند که دیگران درباره آنها قضاوت می‌کنند. این افراد نمی‌توانند بدون آنکه دیگران راجع به آنها نظر مثبت یا اطمینان بدهند، نسبت به خود احساس خوبی داشته باشند.


بهتر است خودتان را جدای از تایید آشکار دیگران در زندگی بپذیرید. شما می‌توانید تعریف یا تمجید دیگران را به عنوان یک چیز مضاعف در نظر بگیرید، نه چیزی که باید به آن آویخته و برای حفظش به سختی تلاش کنید.


شما نمی‌توانید همگان را همواره خشنود کنید و اگر این چیزی باشد که تلاش می‌کنید انجام دهید، به احتمال زیاد فوق‌العاده منفعل خواهید بود. اگر بتوانید این دیدگاه را اتخاذ کنید که با عدم تایید، دنیا به آخر نمی‌رسد و نشانی از این نیست که ارزش کمتری دارید، در این حالت می‌توانید هنگامی که تایید می‌شوید از آن لذت ببرید و هرگاه آن را دریافت نکردید، خودتان را بپذیرید.

 

*دکتر زینب صائمی، فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.