پولیپ روده؛ از توده‌ای خوش‌خیم تا غده‌ سرطانی

سلامانه :  یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد گفت: پولیپ روده، توده‌ای است که بر اثر جابه‌جایی بافت مخاطی روده‌ها به درون مجرای روده، ایجاد می‌شود.

دکتر پژمان علوی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: به مرور زمان اندازه این بافت نابجای مخاطی روده بزرگ‌تر و با گذشت زمان می‌تواند تبدیل به تومورهای بدخیم شود.

وی ادامه داد: این پولیپ‌ها دارای دو نوع پایه‌دار و بدون پایه هستند که موارد خطر آن در شکل بدون پایه بیشتر است.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد افزود: پولیپ روده، بیماری شایعی است و طبق آمار، در حدود 20 الی 25 درصد از بیمارانی که در مراکز آندوسکوپی معتبر تحت کولونوسکوپی قرار می‌گیرند، دارای پولیپ در روده بزرگ هستند.

علوی با بیان این که 5 تا 10 سال طول می‌کشد تا یک پولیپ تبدیل به تومور بدخیم شود، توضیح داد: پولیپ‌ها در مراحل اولیه ممکن است دارای هیچ‌گونه علایمی نباشند ولی با بزرگ شدن می‌تواند بیمار را دچار خونریزی، احساس درد شکم، نفخ شکم و یا گاهی انسدادهای گذاری روده کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد بیان کرد: اگر پولیپ در مراحل نخست شناسایی شود، به راحتی با ابزار آندوسکوپی قابل برداشت بوده و خطر تبدیل به بدخیم شدن توده، برطرف می‌شود.

علوی ادامه داد: بیمارانی که دارای سابقه ابتلا به پولیپ هستند، باید در فواصل زمانی تعیین شده تحت غربالگری‌های کولونوسکوپی قرار گیرند.

وی گفت: تشخیص داده شده که الگوی رژیم غذایی غربی و مصرف کم میوه و سبزی‌ها در افزایش شیوع پولیپ‌ها نقش دارد.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد توصیه کرد: بهتر است از مصرف فست‌فودها پرهیز شود، همچنین استفاده از میوه و سبزی‌های تازه در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش شیوع این پولیپ‌ها کمک شایانی کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.