افزایش احتمال بروز کیست‌های تخمدانی با مصرف سیگار

سلامانه :  یک جراح و متخصص زنان با بیان اینکه مصرف سیگار موجب افزایش احتمال بروز کیست‌های تخمدانی می‌شود، گفت: سونوگرافی بهترین روش تشخیص کیست‌های تخمدانی است.

دکتر کتایون برجیس در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه شایع‌ترین کیست‌های تخمدان کیست‌های خوش خیم هستند، گفت: از بین کیست‌های خوش خیم تخمدان، شایعترین آنها کیست‌های عملکردی تخمدان (کیست‌های فولیکولی) است.

وی با اشاره به اینکه کیست‌های ساده (فولیکولی) با رشد بیش از 30 میلیمتری فولیکول تخمدانی و متعاقب عدم تخمک گذاری در سیکل قاعدگی به وجود می‌آیند، گفت: در اکثر موارد این کیست‌ها موجب بروز مشکلی نشده، خود به خود یا با مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری در خلال 4 تا 8 هفته از بین می‌روند.

برجیس با تاکید بر اینکه احتمال دارد قرص‌های پیشگیری از بارداری هیچ تاثیری بر سرعت از میان رفتن کیست‌ها نداشته باشد، یادآور شد: کیست‌های تخمدان با سونوگرافی قابل تشخیص هستند و به جز در موارد حاد که نیاز به جراحی وجود دارد، با اقدامات تسکینی و دارو مشکل قابل حل است.

این جراح و متخصص زنان در خصوص نشانه‌های کیست‌ تخمدانی گفت: کیست تخمدانی گاه موجب درد شکمی یا اختلالات قاعدگی می‌شود. درد می تواند در اثر پارگی کیست، رشد سریع و اتساع آن، خون ریزی به درون کیست یا پیچ خوردن کیست ایجاد شود.

برجیس خاطرنشان کرد: مصرف سیگار باعث افزایش احتمال بروز کیست‌های عملکردی تخمدان می‌شود و مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری از احتمال بروز و عود مجدد آنها می‌کاهد.

وی گفت: کیست تخمدان ممکن است حین معاینه لگنی یا سونوگرافی یافت شود یا حتی ممکن است بدون هیچگونه علامتی باشد، کما اینکه بیشتر کیست‌های عملکردی هرگز مشخص نمی‌شوند و اهمیت خاصی هم ندارند و بدون اینکه افراد بدانند که به این کیست‌ها مبتلا هستند، خود به خود برطرف می‌شود.

برجیس در پایان تاکید کرد: عموما پزشکان به اندازه کیست، کمپلکس بودن یا ساده بودن آن و محتوای داخلی آن ( جامد یا مایع یا مخلوط ) به منظور درمان کیست باید توجه کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.