چگونه از ابتلا به بیماری سالک در امان بمانیم؟

سلامانه :  یک متخصص پوست و مو، با بیان اینکه اثرات روانی در بیماری سالک ممکن است پس از بهبودی هم ادامه یابد، گفت: اثرات زخم سالک ممکن است بیشتر از یک سال در چهره به صورت زخم بد شکل باقی بماند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی در گفت وگو با ایسنا گفت: سالک یک بیماری انگلی است که از طریق نیش پشه منتقل می‌شود و در پوست انسان باقی می‌ماند و ادامه حیات پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این مطلب که ضایعه سالک ممکن است خشک یا دارای ترشح باشد و بعد از چندین بار نیش پشه ممکن است چندین زخم در بیمار ایجاد شود، ادامه داد: اغلب پس از چند روز تا چند ماه محل گزش قرمز و متورم می شود و به تدریج محل ایجاد سالک سفید می شود.

احسانی افزود: همچنین زخم‌های متعدد به علت گزش، خارش زخم و انتقال انگل به قسمت‌های سالم پوست سرایت می کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه سالک بیشتر قسمت‌های باز بدن مانند سر و صورت و دست را درگیر می‌کند، خاطرنشان کرد: بیماری سالک می تواند روی اعضای حساس مثل بینی، پلک و گوش تاثیر بگذارد و موجب سوراخ شدگی و تغییر شکل قابل توجه در آنها شود.

احسانی درمان ناقص بیماری سالک را موجب مقاوم شدن انگل و شدت عوارض آن در بیمار دانست و اظهار داشت: با انجام اقدامات مراقبتی، مراجعه به موقع و منظم و کافی می توانیم از عوارض بیماری پیشگیری کنیم.

وی استان اصفهان، مشکین شهر، کرمان و دامغان را از مناطق آلوده به سالک دانست و خاطرنشان کرد: بهترین راه پیشگیری از سالک ایجاد مانعی در برابر گزش پشه ناقل بیماری است.

این متخصص پوست و مو در پایان یادآور شد: استفاده از حشره کش‌ها و پوشاندن بدن در هنگام مسافرت می‌تواند تا حدودی از بروز بیماری پیشگیری کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.