استفراغ کودکان و اما و اگرهای آن

سلامانه : رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: پرخوری، آلرژی غذایی، ریفلاکس، ورم معده، آپاندیس، سنگ کیسه صفرا و حتی مشکل مغزی نیز می‌تواند استفراغ را از خود بروز دهد بنابراین مراجعه به پزشک و معاینه بالینی برای درمان آن الزامی است.

 
غلامرضا خاتمی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در مشاور سلامت مبنی بر دلایل استفراغ در کودکان اظهار داشت: استفراغ کودکان گاهی مفید و گاهی مضر است.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: کودکی که بیش از حد غذا خورده است و معده‌اش گنجایش آن را نداشته استفراغ می‌کند و این استفراغ به نفع کودک است.

متخصص گوارش کودکان تصریح کرد: استفراغ کودک ممکن است به دلیل داشتن آلرژی نسبت به یک ماده غذایی باشد یا آنکه کودک دارویی را بیش از مقدار مجاز مصرف کرده باشد که در نهایت به استفراغ می‌انجامد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بیشتر اوقات استفراغ دلیل یک بیماری است و کودکی که ریفلاکس یا ورم معده یا آپاندیس یا سنگ کیسه صفرا دارد نیز می‌تواند به دلیل بیماری زمینه‌ای استفراغ کند.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران تصریح کرد: حتی استفراغ می‌تواند جزء یکی از علامت‌های مشکل مغزی باشد؛ مننژیت، تومور یا ضربه مغزی نیز می‌تواند به استفراغ بیانجامد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که گفته شد دلایل و علل استفراغ زیاد است بنابراین پزشک با معاینه کودک و در نظر گرفتن علایم می‌تواند مشکل را حل کند.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: استفراغی که از دو یا سه هفته بیشتر طول بکشد جای نگرانی دارد و باید حتماً بررسی شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.