گفتاردرمانی فشرده باعث بهبود قدرت تکلم بیماران سکته‌ای می‌شود

سلامانه : افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند، حتی ماه‌ها پس از سکته هم می‌توانند در زمینه گفتار و کیفیت زندگی پیشرفت داشته باشند. این البته به شرط آن است که تحت گفتاردرمانی ویژه قرار بگیرند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از رویترز، طبق تحقیقی که در آلمان انجام شده است، مشخص شده که گفتاردرمانی فشرده در طول سه هفته باعث می‌شود افرادی که سکته کرده‌اند بتوانند در مکالمات روزمره بهتر عمل کنند. کاترینا برایتن‌اشتاین، محقق اصلی این پژوهش گفته است: «تا سال‌ها فرض بر این بود که بازگشت قدرت تکلم در ماه‌های اولیه سکته محدود است. اما در دو دهه گذشته، مطالعات متعددی نشان داده‌اند که این‌گونه نیست.»


حدود 30 درصد از افرادی که سکته مغزی می‌کنند دچار مشکل در درک حرف‌های دیگران و حرف زدن می‌شوند. این به دلیل آسیب مغزی ناشی از سکته است. یک سال پس از سکته، حدود نیمی از این افراد همچنان با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند. این مشکل می‌تواند حتی منجر به افسردگی شود. در این تحقیق، افرادی که سکته کرده‌اند، در جلسات دونفره و در جلسات گروهی، برای 10 ساعت یا بیشتر در هفته تحت گفتاردرمانی قرار گرفته‌اند. آن‌ها همچنین پنج ساعت یا بیشتر با برنامه‌های کامپیوتری تمرین کرده‌اند. محققان دریافتند که این افراد پیشرفت قابل توجهی نسبت به افرادی داشته‌اند که تحت گفتاردرمانی معمول قرار گرفته‌اند و کیفیت زندگی آنها هم بالاتر رفته است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.