آیا کار شیفتی به DNA آسیب می‌زند؟

آیا کار شیفتی به DNA آسیب می‌زند؟

سلامانه : مطالعه‌ی کوچکی می‌گوید که وقتی افراد در شیفت شبانه کار می‌کنند، ممکن است ظرفیت بدن آنها برای ترمیم آسیب‌های هر روزه به DNA سلول‌ها پایین بیاید.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، این تحقیق نشان داد که وقتی افراد در شیفت شب کار می‌کنند، ترشح یک ماده‌ی شیمیایی با نام 8-OH-dG در بدن آنها کم می‌شود. این قضیه شاید نشانه‌ای از کاهش توانایی بدن برای ترمیم آسیب DNA باشد.


اگرچه این‌ها در حد نظری هستند، تعدادی از مطالعات، کار شیفتی را با افزایش خطر چاقی، دیابت، بیماری قلبی و برخی سرطان‌ها ارتباط داده‌اند.


به گفته‌ی پروین باتی، محقق راهبر این مطالعه از مرکز تحقیقات سرطان فرد هوچینسون در سیاتل، یافته‌های جدید ممکن است به یکی از دلایل این خطرات اشاره داشته باشند.


وی توضیح داد که وقتی بدن به تعمیر آسیب DNA می‌پردازد، 8-OH-dG به درون ادرار ترشح می‌شود.


باتی گفت: «برای همین ما فکر می‌کنیم که پاکسازی کمتر این ماده احتمالاً به معنای کاهش توانایی تعمیر آسیب DNA باشد. چنین آسیب‌های ژنتیکی در طول زمان می‌تواند به سرطان یا دیگر بیماری‌ها بی‌انجامد.»


وی به علاوه گفت که کل این قضیه می‌تواند به خاطر مقدار ناکافی ملاتونین باشد. ملاتونین هورمونی است که ساعت درونی بدن را تنظیم می‌کند و در پاسخ به تاریکی ترشح می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.