فقر در کودکی عاملی برای معنای نارسایی قلبی در بزرگسالی

فقر در کودکی عاملی برای معنای نارسایی قلبی در بزرگسالی

سلامانه : مطالعه‌ی جدیدی بیان می‌کند که بزرگ شدن در فقر ممکن است افراد را در معرض خطر نارسایی قلبی در بزرگسالی قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، نارسایی قلبی یک بیماری پیش‌رونده و بدین معناست که قلب به اندازه‌ی کافی خون پمپاژ نمی‌کند. این قضیه باعث ایجاد خستگی و تنگی نفس شده و انجام کارهای روزمره را دشوار می‌کند.


محققان فنلاندی به بررسی درآمد خانواده‌ی صدها کودک در سال ۱۹۸۰ پرداختند. یافته‌ها نشان داد که کودکان خانواده‌های فقیر در بزرگسالی، بیشتر از کودکان خانواده‌های پردرآمد به بطن‌های بزرگ و کم‌کارکرد (نشانه‌ی نارسایی قلبی) دچار می‌شوند.


متخصصین قلب می‌گویند که از این نتایج تعجب نمی‌کنند.


ربکا هاردی، از مؤسسه‌ی اپیدمیولوژی و سلامت دانشگاه کالج لندن گفت: «نابرابری‌های متداومی در زمینه‌ی سلامت بین نسل‌ها و کشورهای مختلف وجود دارد.»


هاردی افزود: «معلوم شده که فقر با بیماری‌های قلبی‌عروقی و دیگر مشکلات سلامت در بزرگسالی ارتباط دارد. نمی‌شود این ارتباط‌ها را با اشتغال و درآمد بزرگسالی توجیه کرد.»


اگرچه درست معلوم نیست که درآمد پایین چه‌طور به آسیب قلبی می‌انجامد، هردی گفت که چاقی، عادات ناسالم یا محیط عاطفی درون خانواده می‌توانند در این امر نقش داشته باشند.


به گفته‌ی محققان این مطالعه نمی‌تواند ثابت کند که فقر باعث بیماری قلبی می‌شود اما این ارتباط حتی پس از جدا کردن حساب عوامل دیگری مثل سن، جنس، عوامل خطرساز بیماری قلبی و درآمد بزرگسالی افراد، پایدار ماند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.