استرس مداوم در بیماران قلبی، مرگ را پیش می‌اندازد

سلامانه : محققان می‌گویند که مبتلایان به بیماری قلبی که همیشه استرس دارند، ممکن است مرگ خود را پیش بی‌اندازند.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه و به نقل از MedLinePlus، محققان نیوزیلندی دریافتند بزرگسالانی که مدام دچار استرس روانی، شامل افسردگی و اضطراب بودند، نزدیک به چهار برابر بیشتر از دیگران بر اثر بیماری قلبی و حدود سه برابر بیشتر از افراد بدون استرس، بر اثر هر علتی می‌مردند.


دکتر رالف استورات، محقق راهبر این مطالعه، گفت: «بار تجمعی استرس روانی باعث افزایش خطر مرگ و میر در بیماران قلبی می‌شود.»


به گفته‌ی استوارت که استاد پزشکی دانشگاه آکلند است، این ارتباط تنها در مورد افرادی صدق می‌کرد که دچار استرس مداوم بودند. نتایج حتی پس از جدا کردن حساب دیگر عوامل خطرساز بالقوه، پایدار باقی ماندند.


استوارت هشدار داد که این مطالعه نمی‌تواند رابطه‌ی بین استرس با مرگ زودرس را اثبات کند و تنها نشانگر ارتباطی میان این دو است.


با این حال، او گفت: «شواهد قوی دیگری وجود دارد که نشانگر اثر علی استرس می‌باشند. مثلاً، بروز ناگهانی حملات قلبی در زمان جنگ یا پس از یک زلزله‌ی شدید.»


در این مطالعه به دلایل استرس پرداخته نشد. اما استوارت گفت که دلیل استرس هر چه باشد، برداشتن قدم‌هایی برای استرس‌زدایی می‌تواند باعث افزایش احتمال طول عمر در صورت ابتلا به بیماری قلبی شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.