جنگ در یمن بدترین شیوع وبا در جهان را ایجاد کرده است

جنگ در یمن بدترین شیوع وبا در جهان را ایجاد کرده است

سلامانه : سازمان ملل می‌گوید بدترین شیوع وبا در جهان به علت جنگ داخلی یمن در این کشور در حال گسترش است.


به  گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از سایت خبری ووکس، سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت:‌«در طول فقط دو ماه شیوع وبا تقریباً به هر قسمتی از این کشور جنگ‌زده گسترش یافته است. ما اکنون با بدترین شیوع وبا در جهان مواجه هستیم.»


جنگ داخلی مداوم در یمن به‌جز تلفات و زخمی‌های بسیارش، باعث شیوع گسترده وبا شده است به‌طوری شمار موارد مشکوک به وبا از ۲۰۰۰۰۰ نفر گذشته و هرروز ۵۰۰۰ نفر به این موارد اضافه می‌شوند. تابه‌حال بیش از ۱۳۰۰ نفر به علت این شیوع مرده‌اند که یک‌چهارم آنان کودک بوده‌اند.


جنگ داخلی یمن بیشتر زیربناهای این کشور را نابود کرده است و باعث انتشار بیماری‌های به‌سادگی قابل‌پیشگیری مانند وبا شده است. بر اساس گزارش سازمان ملل ۱۴.۵ میلیون نفر- بیش از جمعیت یمن- بر اثر جنگ دیگر به آب پاک و فاضلاب بهداشتی دسترسی ندارند.


وبا یک عفونت باکتریایی روده است که با مصرف آب و غذای آلوده منتقل می‌شود و به اسهال و استفراغ شدید می‌انجامد. درمان بیماری به‌طور نظری ساده است. به گفته سازمان جهانی بهداشت تجویز محلول نمکی خوراکی برای بازیابی مایعات بدنی (اوآراس) تقریباً همیشه به علاج بیماری منتهی می‌شود. اما انجام اقدامات درمانی در وضعیت جنگی فعلی ناممکن شده است.


آب پاک در حال حاضر در یمن به با کالای تجملی تبدیل شده است. به گفته نجوا مکی، سخنگوی یونیسف سیستم‌های آب و فاضلاب در ماه‌های اخیر درنتیجه تأثیر مستقیم جنگ به‌شدت آسیب دیده‌اند.


سازمان ملل پیش‌بینی می‌کند تا پایان ماه اوت (شهریور) شما موارد ابتلا به بیماری وبا به مرز ۳۰۰۰۰۰ نفر برسد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.