اطلاعات بروشور داروها برای مردم غیرقابل‌فهم است

سلامانه : یک گزارش جدید در بریتانیا می‌گوید ارائه اطلاعات در بروشور داروها باید طوری بهبود یابد که برای مردم به آسانی قابل خواندن و قابل درک باشد.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از دیلی میل، آکادمی علوم پزشکی بریتانیا خواستار در این گزارش خواستار آن شده است که بروشورهای درون جعبه‌های داروها واضح‌تر نوشته شوند تا بیماران بتوانند آنها را بخوانند و بفهمند.


این گزارش همچنین تاکید می‌کند که بروشور داروها باید حاوی اطلاعاتی درباره سودمندی‌های دارو هم باشد و فقط فهرستی از زیان‌های بالقوه آن ارائه ندهد.


پروفسور جان توک، رئیس گروه تهیه کننده این گزارش گفت:‌ «بروشورهای دارویی فعلی برای بیماران به طور متعادل هم سودمندی‌های دارو وهم زیان‌های بالقوه آنها را بیان نمی‌کنند و و مردم آنها را غیرقابل فهم می‌دانند.»


به گفته پروفسور توک بروشورهای دارویی فعلی صرفا با توجه مقررات موجود برای بیان خطرات احتمالی دارو، عمدتا فهرستی طولانی از عوارض جانبی دارو را بیان می‌کنند و در مقابل حاوی اطلاعات کافی درباره منافع داروها نیستند.


بر اساس این گزارش در این بروشورها ندرتا احتمال بروز عوارض جانبی به‌طور دقیق بیان می‌شود و به استفاده از عباراتی مانند «احتمالی» یا «جدی» اکتفا می‌شود. این بروشورها باعث می‌شوند که افراد بدون ضرورت درباره مصرف داروها احساس نگرانی کنند و ممکن است به همین علت باشد که کمتر از ۵۰ درصد افراد مصرف دارویی را که شروع کرده‌اند، ادامه می‌دهند.


یک نظرخواهی به‌وسیله این آکادمی نشان داد که مردم به‌وسیله اطلاعاتی که درباره داروها در این بروشورها داده می‌شود، گیج می‌شوند و اعتماد خود را به پژوهش‌های علمی از دست می‌دهند. بر اساس این نظرخواهی مردم با احتمال بیشتری به نظرات خانواده و دوستانشان درباره ایمنی و کارایی دارو اعتماد دارند تا نتایج کارآزمایی‌های بالینی.


نویسندگان گزارش می‌گویند برقرار ارتباط واضح با بیمار بسیار مهم است. در این گزارش مجموعه‌ای پرسش‌های بالقوه که مردم می‌توانند از پزشکشان بپرسند تا به تصمیمی آگاهانه برای مصرف دارو برسند، ذکر شده است، از جمله اینکه مصرف دارو چه حالتی در من ایجاد می‌کند؟ یا مصرف این دارو زندگی روزمره‌ من را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا نه.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.