علائم عدم تحمل لاکتوز را بشناسید!

علائم عدم تحمل لاکتوز را بشناسید!

سلامانه : اگر بعد از نوشیدن یک لیوان شیر یا هر گونه لبنیاتی دچار احساس ناخوشی و بی قراری دستگاه گوارش می‌شوید، به احتمال زیاد دچار عدم تحمل لاکتوز هستید.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از beathealthmag بیش از 7 میلیون کانادایی تحت تأثیر عدم تحمل لاکتوز هستند، لاکتوز قند موجود در محصولات لبنی است که در دستگاه گوارش برخی از افراد قابل جذب نیست.


نشانه‌های کلاسیک ابتلا به عدم تحمل لاکتوز از این قرارند:


اسهال بیش از 5 روز.
کاهش وزن ناخواسته.
استفراغ مکرر.
دفع مدفوع سیاه.
خستگی ناگهانی.
درد در ناحیه معده که در هنگام مصرف غذا بدتر می‌شود.
تب پایدار.
درد هنگام حرکات روده.


علائمی مانند ناراحتی معده، گاز، التهاب، اسهال و ... در عرض یک تا سه ساعت بعد از خوردن لبنیات رخ می‌دهد. بهترین درمان برای از بین بردن علائم عدم تحمل لاکتوز، پرهیز از مصرف محصولات لبنی است. هر چند بنا به توصیه صندوق بهداشت کانادا، شما می‌توانید از محصولات لبنی بدون لاکتوز استفاده کنید.


اولین قدم در برخورد با این عارضه این است که مطمئن شوید بیماری زمینه‌ای دیگری مانند سندروم روده تحریک پذیر، بیماری سلیاک، آلودگی انگلی عامل ایجاد آن نیست.


با تست کردن فراورده‌های لبنی مختلف می‌توان پی برد که کدامیک از آنها مشکل کمتری ایجاد می‌کند. ممکن است برخی از این افراد ماست را تحمل کنند اما با شیر مشکل داشته باشند.


اگر رژیم غذایی عاری از لاکتوز برای عدم تحمل به لاکتوز تجویز شود، این رژیم غذایی باید حاوی یک منبع جایگزین کلسیم و یا مکمل‌های کلسیم باشد تا میزان توصیه شده روزانه کلسیم به بدن فرد برسد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.