دکتر محمدرضا وفا در گفتگو با سلامانه:

فیبرها به‌تنهایی به کمک چاق‌ها نمی‌آیند

فیبرها به‌تنهایی به کمک چاق‌ها نمی‌آیند

سلامانه : برخی از افراد مبتلا به چاقی و اضافه‌وزن، علاقه به مصرف مکمل‌های فیبری دارند تا بتوانند با کمک این مکمل‌ها، باعث تسریع دفع از بدنشان بشوند و هرچه سریع‌تر، وزن خود را پایین بیاورند.

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» درباره استفاده خودسرانه از مکمل‌های فیبری برای کاهش وزن می‌گوید: «مصرف مقدار فراوان فیبرها باعث می‌شود که حرکات دودی انتهای دستگاه گوارش، افزایش پیدا بکند. در این شرایط، هم جذب مواد غذایی کمتر و هم دفع مواد مغذی از بدن، بیشتر می‌شود. به‌همین دلیل هم فیبرها می‌توانند تا حدی در تعدیل کالری بدن، موثر باشند. این در حالی است که با مصرف مکمل‌های فیبری، بسیاری از مواد مغذی و مورد نیاز بدن هم دفع می‌شوند و به‌ این ترتیب، امکان عدم تعادل تغذیه‌ای و ابتلا به سوءتغذیه شدید برای مصرف‌کنندگان این مکمل‌ها پیش خواهد آمد. با این حساب، مصرف خودسرانه و بیش از اندازه مکمل‌های فیبری در هیچ کدام از رژیم‌های غذایی متعادل و سالم، توصیه نمی‌شود.»

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌افزاید: «مصرف هرچیزی که از حد طبیعی خود خارج و وارد وادی افراط بشود، دیگر در دانش تغذیه نمی‌گنجد. تغذیه، دانش تعادل است. یعنی هم افرادی که می‌خواهند لاغر بشوند و هم آنهایی که می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند، باید از یک برنامه غذایی طبیعی و منظم پیروی بکنند». وی فایده این پیروی را تامین تمام نیازهای بدن و اصلاح وزن و ترکیب بدن، عنوان کرد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.